close
تبلیغات در اینترنت
عروسی رویایی با برنامه‌ریزی ایده‌آل


فیلمبرداری و عکاسی

http://hamidstudio.rozblog.com/
اینـتر وب اینـتر وب
تبلیغات
تبلیغ در فان تبلیغ در فان
آخرین ارسال های انجمن
عروسی رویایی با برنامه‌ریزی ایده‌آل

 

 

http://www.hamidstudio.rozblog.com
این روزها تقویم پر از مناسبت‌های خوب است و بازار جشن‌های عروسی دوباره داغ شده. البته حق با قدیمی‌هاست «عروسی به چشم تماشاگر آسان است». وقتی خودتان داخل گود باشید دیگر به این راحتی‌ها نیست.


در ادامه مطلب می خوانیم

برترین ها: این روزها تقویم پر از مناسبت‌های خوب است و بازار جشن‌های عروسی دوباره داغ شده. البته حق با قدیمی‌هاست «عروسی به چشم تماشاگر آسان است». وقتی خودتان داخل گود باشید دیگر به این راحتی‌ها نیست. 

هزار و یك كار ریزودرشت است كه باید به‌موقع و درست انجام شود تا بتوانید یك جشن ایده‌آل بگیرید و همه‌چیز همان‌طور كه دوست دارید، پیش برود. بالاخره در زندگی هركس این یك شب، خیلی اهمیت دارد و همه می‌خواهند جشنی بگیرند كه خاطره‌اش برای همیشه ماندگار شود. البته لازم نیست بترسید یا نگران شوید. كافی است یك برنامه‌ریزی كامل داشته باشید و پیش از آن‌كه دست به‌كار شوید، حساب‌وكتاب همه‌چیز را بكنید. قرار عقد و وقت‌گرفتن از محضرخانه، اجاره سالن، خرید حلقه، انتخاب آینه و شمعدان، سفارش لباس عروس و كت‌وشلوار داماد، انتخاب آرایشگاه، گل‌فروشی و آتلیه عكاسی فقط بعضی از كارهایی است كه باید در فهرست‌تان قرار دهید.

 برای این‌كه چیزی از قلم نیفتد و در روزهایی كه سرتان حسابی شلوغ خواهد بود، ‌چیزی را فراموش نكنید، راهنمایی‌ای را برای‌تان آماده كرده‌ایم كه می‌تواند گام به گام برای برگزاری یك جشن باشكوه همراه‌تان باشد. حدود قیمت محضرخانه‌های مختلف چقدر است؟ بورس لباس عروس یا كت‌وشلوار كجاست؟ برای انتخاب سالن مناسب به چه نكاتی باید توجه كرد؟ حلقه ازدواج را چطور انتخاب كنیم؟ 

پاسخ این سوال‌ها و خیلی سوال‌های دیگر را می‌توانید در صفحه‌های ویژه این شماره پیدا كنید و –ان‌شاءالله- جشنی ایده‌آل بگیرید.

این‌جا، جایی است كه عروسی شما ثبت می‌شود


‌برای رفتن به محضر خانه، باید نكاتی را در نظر بگیرید كه دانستن هر كدام از آن‌ها می‌تواند مراسمی بی‌دردسر و مناسب شأن خانواده‌ها را به دنبال داشته باشد.
 • از یك ماه قبل به فكر باشید

 گام اول را كه همه می‌دانند: انتخاب تاریخی برای روز عقد. اگر تاریخ پیشنهادی مقارن با اعیاد مذهبی یا اتفاقات مهمی باشد، شك نكنید كه باید حداقل یك ماه زودتر از محضرخانه وقت بگیرید. مطمئن باشید یك روز مانده به 13 رجب كه روز ولادت امیرالمومنین (ع) است یا روز قبل از نیمه شعبان نمی‌توانید محضر خالی پیدا كنید.

 • فقط بزرگ‌ترها

تعداد مهمانانی كه قرار است برای این اتفاق مهم دعوت شوند را یادداشت كنید و به دفترخانه اطلاع دهید. در نظر داشته باشید حضور بزرگان 2 خانواده كافی است؛ پس لازم نیست همه را با فرزندان در نظر بگیرید. ساعت دقیق برگزاری مراسم را از محضر‌خانه بپرسید و براساس همین زمان مهمانان‌تان را دعوت كنید. ممكن است قبل یا بعد از شما خانواده دیگری آنجا مراسم داشته باشند و دیر یا زود رفتن شما ازدحام و بی‌نظمی ایجاد كند. 


 • گل فراموش نشود

هرچند در این روز، همه گل هستند ولی یادتان باشد زیبایی عكس‌ها در كنار یك سبد گل چند برابر می‌شود. اگر به گل فروشی بگویید گل را برای چه مراسمی می‌خواهید برای بهترین انتخاب راهنمایی‌تان می‌كند.

 • هرچقدر پول بدهید آش می‌خورید

دفترخانه یا به تعبیر عموم محضرخانه‌ها برای امر مقدسی مثل ازدواج معمولا هزینه تعریف شده‌ای دریافت می‌كنند. این هزینه كه از طرف سازمان ثبت برای آن‌ها تعریف می‌شود مبلغ ثابتی است و تا این تاریخ كه مجله در اختیار شماست حدود 70 هزار تومان است. البته در دفاتر مختلف و بر اساس خدماتی كه به شما ارائه می‌دهند هزینه‌های متفاوتی از شما مطالبه می‌كنند. برای مثال وجود اتاق عقد مجزا، سفره عقدی مفصل یا جزئی، نیروی خدماتی پذیرایی‌كننده از مهمانان شما، عكاسی و فیلمبرداری و... از جمله خدمات اضافه‌ای است كه در بعضی دفاتر ارائه می‌شود. با پرس‌وجو از بعضی دفترخانه‌ها نرخ‌های متفاوتی بابت ارائه این خدمات به دست آوردیم، برای مثال یك محضرخانه در خیابان لواسانی برای اتاق عقد مجزا و همچنین سفره عقد چیده شده مبلغ 150 هزار تومان درخواست كردند. در محضرخانه‌ای كه در واقع طبقه زیرین محل سكونت آقای محضردار است برای سالن عقدی وجود دارد كه گنجایش آن 40 نفر را دارد و از مهمانان‌تان هم پذیرایی می‌شود 250 هزار تومان مبلغ تعیین شده است ولی در كنار این نمونه‌ها سالن محضری  در حوالی میدان  ولیعصر اعلام كرد ما بابت سفره عقد مبلغی دریافت نمی‌كنیم و جدا از هزینه ثبت عقد، در اختیار خانواده عروس و داماد است كه شیرینی برای ما در نظر بگیرند.


 • آینه‌ای مخصوص شما

 آینه و شمعدان و البته در كنار آن قرآن، اصلی‌ترین و اولین مورد از خرید عروس و داماد به حساب می‌آید كه خیلی از بزرگ‌ترها پیشنهاد می‌كنند برای هر عروس و داماد اختصاصی باشد یعنی عروس خانم و آقای داماد حین عقد خودشان را در آینه اختصاصی خودشان ببینند. ما هم اساس این اعتقاد را نمی دانیم، فقط توصیه بزرگ‌ترهاست.


 • كلید های طلایی یك مراسم عقد موفق

1- یادتان نرود كه روز محضر جواب آزمایش‌های قبل از ازدواج‌تان را همراه داشته باشید. در ضمن یادتان نرود كه اینجا به هیچ عنوان نمی‌توانید كپی شناسنامه یا شناسنامه پدرتان را ارائه بدهید. اینجا فقط و فقط به اصل شناسنامه نیاز است. یك راه‌حل ساده برای اینكه دچار مشكل نشوید این است كه مدارك مهمی مثل شناسنامه یا جواب آزمایش‌ها را به خانواده‌تان بسپارید تا فراموش نشود. معمولا مادرها حواس جمعی دارند. 

2- اگر دوست یا فامیلی دارید كه به تازگی ازدواج كرده از او بخواهید عقدنامه‌اش را به شما امانت بدهد تا با مطالعه دقیق و سر صبر تمام موارد مورد شك و تردید را بخوانید و با مشورت یك كارشناس یا ریش‌سفیدان آن را درك كنید.

3- مدرك رسمی عقدتان كه همان عقد‌نامه رسمی است چند روز بعد از عقد آماده می‌شود پس عجله نكنید و انتظار نداشته باشید همان لحظه آن را تحویل بگیرید. 

4- اگر شرط ویژه‌ای دارید از قبل به محضردار اعلام كنید تا مورد قانونی نداشته باشد و اگر موردی داشته باشد بتوان آن را رفع و رجوع كرد مثلا اگر مهریه عروس خانم ملك مسكونی است باید مشخصات ثبتی ملك در زمان عقد به محضردار ارائه شود.

5- بهتر است محضرخانه نزدیك محل سكونت‌تان را در نظر داشته باشید و از همین مكان برگه معرفی‌نامه بگیرید.

نشان عشق روی دستان شما


این حلقه‌ها را  شما با هزاران امید و آرزو در دست هم می‌كنید، پس در انتخاب این حلقه‌ها دقت كنید كه دیگر جایی برای پشیمانی وجود ندارد. قدیم‌ها كه هنوز حلقه‌ فلزی ساخته نشده بود هنگام مراسم ازدواج حلــقه‌هایی از گل بین عروس و داماد ردوبدل می‌شد و بعدها برای ماندگار‌شدن این رسم، این حلقه‌ها از فلز استفاده شد و بعد از كشف طلا یعنی گران‌بها‌ترین فلز، آن‌ها طلایی شدند.


 • حلقه‌هایی با یك ردیف جواهر

اگر دوست دارید، حلقه‌تان ساده باشد اما در طراحی آن از سنگ‌ها و جواهرات استفاده شده باشد، می‌توانید از این نمونه‌ها دیدن كنید، این حلقه‌ها در نهایت سادگی بسیار زیبا هستند و در انگشت دستان شما می‌درخشند اما حواس‌تان باشد این سنگ‌ها به‌خوبی به حلقه‌تان چسبیده یا به‌اصطلاح سوار كار شده باشند تا به‌راحتی از حلقه‌ جدا نشوند چون كم شدن هر كدام از این سنگ‌ها علاوه‌بر كم‌كردن زیبایی حلقه از قیمت آن هم كم می‌كند.

 • هر گرانی زیبا نیست

حتما حلقه‌ گران‌قیمت، زیبا نیست، تجربه ثابت كرده، زیبایی حلقه بستگی به طراحی آن دارد؛ گاهی یك حلقه ساده بسیار زیباتر از یك حلقه‌ گرانقیمت و پر از جواهری است كه در بازار وجود دارد.


 • زیبایی در سادگی است

خیلی‌ها علاقه به سادگی دارند، چون سادگی هیچ‌وقت قدیمی نمی‌شود. حلقه‌ها می‌توانند در عین سادگی طراحی‌های مختلفی داشته باشند. در ضمن بسیاری از این حلقه‌ها به یك تغییر كوچك، طراحی‌شان برای خانم‌ها و آقایان فرق می‌كند و می‌توان آن‌ها را به‌صورت یك جفت مشابه خریداری كرد.


 • چشم‌ها را خیره می‌كند

در بعضی حلقه‌ها چند ردیف جواهر استفاده شده یا یك سنگ درشت وسط آن قرار گرفته، تنوع این مدل‌ حلقه‌ها بسیار زیاد است و شما می‌توانید برای خود و همسرتان از شكل‌های مشابه استفاده كنید.  در كنار این سنگ‌ها می‌توانید از سنگ‌های رنگی هم مطابق با سلیقه‌تان استفاده كنید.


 • حلقه‌های ماندگار

این حلقه‌ها سال‌های سال همراه شما هستند و در انگشتی قرار می‌گیرند كه براساس افسانه‌ها ارتباط مستقیمی با قلب و عواطف انسان دارد، پس باز هم تاكید می‌كنیم كه در انتخاب دقت كرده و زمانی را برای دیدن نمونه‌های مختلف حلقه صرف كنید. اگر دوست دارید، در حلقه‌تان از سنگ‌های گران‌قیمت استفاده شود حتما دقت كنید كه سنگ‌ها اصل باشند چون تشخیص اصل بودن این جواهرات كار مشكلی است و نیاز به تخصص دارد. بهتر است اگر از این نوع حلقه‌ها می‌خرید برای راحتی خیال‌تان یك جفت حلقه ساده هم بخرید و فقط در مهمانی‌ها و مكان‌های خاص آن را به دست كنید.  هر نوع حلقه‌ای كه انتخاب می‌كنید هنگام سفارش می‌توانید بخواهید كه نام و تاریخ ازدواج‌تان را درون آن بتراشند. این یادگاری می‌تواند همیشه این روز را به شما یادآوری كند.


 • خیابان‌های طلایی را بشناسید

در میان تمام كالاهایی كه برای مراسم عروسی خریداری می‌شوند این حلقه‌های شما هستند كه به احتمال خیلی زیاد سال‌های سال باقی می‌مانند پس برای خرید از مراكز و مغازه‌های معتبر و نام آشنایی خرید كنید كه در این زمینه نام درخشانی دارند. در تهران بعضی از خیابان‌ها بورس فروش طلا و جواهر هستند و شما می‌توانید با صرف چند ساعت از وقت‌تان طلا و جواهر موردنظرتان را پیدا كنید از این خیابان‌ها می‌توان به خیابان كریم‌خان زند، گاندی، میدان مادر و پاساژ 12 فروردین واقع در بازار بزرگ فروردین اشاره كرد. 

در مورد قیمت طلا به هیچ عنوان نمی‌توان قیمت پایه یا حتی حدودی نظر داد چون دركل در این زمینه با بازار پر نوسانی روبه‌رو هستیم. حواس‌تان باشد كه طلای سفید را به‌عنوان پلاتین خریداری نكنید.چون كه قیمت پلاتین‌، 2برابر طلای سفید است و گاهی همین طلای سفید، آب طلاست و جنس آن طلا نیست. برای داماد معمولا حلقه‌های پلاتین انتخاب می‌شود. در مورد نگین‌های روی حلقه یا در اصطلاح همان جواهری كه روی حلقه كار می‌شود هم دقت داشته باشید تعداد مهم نیست بلكه كیفیت آن و در واقع ابعاد و اندازه مهم‌تر است.معمولا برلیان‌های درجه یك را خیلی خرد و ریز كار نمی‌كنند، هرچه كیفیت پایین‌تر باشد ریز‌تر و خرد‌تركار می‌شود. باگت، ماركیز، یخی و...عنوان‌هایی است كه براساس كیفیت، قیمت و ابعاد به جواهرات داده می‌شود و با همین عنوان هم فروخته می‌شوند.

قابی برای 2 نفر


با هر بودجه‌ای می‌توانید یك آینه و یك جفت شمعدان زیبا را مهمان سفره عقد و بعد خانه‌تان كنید.  به این نكته توجه داشته باشید كه جدای از علاقه‌تان به انواع نقره‌ای، كنسولی و... فضای زندگی‌تان خرید آینه و شمعدان را تحت‌تاثیر قرار می‌‌دهد.


 • بسته به سلیقه شما

آینه و شمعدان از آن اقلامی است كه در سفره عقد به چشم می‌آید بنابراین چشم و هم چشمی در خرید آن زیاد است اما اگر اهل چشم و هم‌چشمی ‌نیستید، می‌توانید آینه و شمعدان‌های مدرنی را که حداکثر 100هزار تومان قیمت دارند، انتخاب کنید. البته آینه و شمعدان انواع مختلفی داشته و در حال حاضر نقره آن طرفدار بیشتری دارد چون علاوه بر زیبایی، قیمتی هم هست و وجود این اشیای قیمتی به فضای خانه زیبایی خاصی می‌دهد.


 • تناسب  را رعایت كنید

 اگر خانه‌تان به اندازه كافی جا دارد بد نیست به فكر آینه و شمعدان كنسولی باشید چون حتما به اندازه كافی جا دارید كه از آن یك دكور زیبا بسازید و آینه آن را به شكل قدی استفاده كنید اما اگر از نظر فضا در مضیغه هستید بهتر است به فكر انواع كوچك‌تر و رومیزی باشید.


 • نقره‌ای‌های محبوب

قیمت انواع نقره در سایز معمولی از 300هزار تومان شروع می‌شود و با بزرگ‌تر شدن ابعاد آن و مقدار نقره‌ای كه در آن به كار رفته، افزایش می‌یابد. 

البته انواع آینه و شمعدان كه فقط روكش نقره (سیلور) دارد نیز در بازار موجود است كه قیمت آن پایین‌تر و به صرفه‌تر است. 

اگر نمی‌‌خواهید اصلا سمت نقره بروید، انتخاب‌های دیگری هم دارید؛ انواع برنز، فلزی و كریستال می‌توانند انتخاب‌های مناسبی باشند. 


 • آینه‌های بزرگ

مزیت آینه و شمعدان كنسولی این است كه می‌توانید آینه‌اش را به‌صورت قدی روی دیوار نصب كرده و به این ترتیب كاركردش را زیاد كنید. اگر فكر می‌كنید بهتر است سراغ آینه شمعدان سیلور بروید، بد نیست سری به فروشگاه سلوین بزنید. این فروشگاه در میدان شوش، پاساژ الغدیر،  طبقه همكف واقع شده است. به این ترتیب با یك تیر چند نشان می‌زنید، هم لوازم خانگی‌تان را می‌خرید، هم به آینه و شمعدان دلخواه‌تان می‌رسید. 

 • لاله‌های زیبا

لازم نیست حتما آینه و شمعدان نقره، استیل و برنز بخرید. با کمی ‌سلیقه، می‌شود آینه و شمدان‌هایی پیدا کرد که چوبی یا شیشه‌‌ای باشند و با سلیقه بودن‌تان را مهر تایید بزنند؛ درضمن پول کمتری برای خریدن این جور آینه و شمعدان‌ها صرف خواهد شد. ابتكار دیگر این است كه به جای شمعدان از لاله‌های زیبا كه قدمتی طولانی در خانه‌های ما دارند استفاده كنید. به این ترتیب لاله‌ها می‌توانند روی میز ناهارخوری شما جلوه‌ای زیبا داشته باشند.

 • بهتر است سفارش ندهید

حواس‌تان باشد همان چیزی را که آماده است بخرید، نه این‌که سفارش دهید تا برای‌تان بسازند. تجربه نشان داده، سفارش‌ها معمولا باب طبع مشتری ساخته نمی‌شوند و بیشتر سلیقه سازنده است تا مشتری. اگر آینه و شمعدان را سفارش بدهید، از آنجا كه مبلغ را تمام و کمال پرداخته‌‌اید مغبون می‌شوید و باید قید پولی را که از جیب‌تان رفته بزنید و تا همیشه آینه و شمعدانی که به سلیقه‌ سازنده ساخته شده، آینه دق‌تان شود.

 • به كجاها سر بزنید؟

برای خرید آینه و شمعدان، خیابان مخبرالدوله‌ تهران به شما حق انتخاب بیشتری می‌دهد. در این مرکز خرید، آینه و شمعدان از 20هزار تومان به بالا، در طرح‌ها و جنس‌های گوناگون در دسترس هستند.

بازار تهران یكی دیگر از جاهایی است كه می‌توانید به راحتی در آن آینه و شمعدان مورد نظرتان را با قیمتی كه درنظر گرفته‌اید، پیدا كنید.
عتیقه‌‌فروشی‌های بالای شهر هم آینه و شمعدان‌هایی دارند که طرح‌ها و قیمت‌های‌شان، هوش از سر آدم می‌پراند. اگر وسع مالی دارید گاه باید تا 20میلیون تومان برای خرید از این آنتیک‌‌فروشی‌ها کنار بگذارید؛ نمونه این آنتیك فروشی‌ها در راسته خیابان شریعتی زیاد است و كافی است سری به این خیابان بزنید تا انواع آینه و شمعدان را در آن ببینید. اگر با یكدیگر به این نتیجه رسیدید كه آینه و شمعدان نقره بخرید بهتر است سری به گالری نقره كامران بزنید؛ این گالری كه در خیابان شریعتی مركز تجاری نگین قلهك است ویژگی‌اش ارائه بی‌واسطه نقره است. این گالری می‌تواند با وزن سبك و در نتیجه قیمت مناسب یك آینه و شمعدان زیبا در اختیار شما قرار دهد. قیمت آینه و شمعدان‌های این گالری از 370 هزار تومان شروع و بسته به بودجه شما گران‌تر می‌شود. 

سفره عشق، سفره نان و بادام  و گردو


اگر نسبت به مراسم عقد، كلی‌تر نگاه می‌كنید و نمی‌خواهید به تنهایی فقط برای سفره عقد هزینه كنید، زمانی كه برای بستن عقد قرارداد با سالن و... می‌روید كار چیدمان و میوه‌آرایی و گل‌آرایی سفره عقد‌تان را هم به همان مجموعه بسپارید.

 • 8 نماد، 8نشانه

 سفره عقد 8 جزء اصلی و همیشگی داشته و بنا به سلیقه شما و مجری طرح چند جزء فرعی نیز دارد كه هر كدام از این اجزا معانی و نمادهای خاص خودش را دارد. گردو، بادام، فندق، نان سنگك، نقل، اسپند، تخم‌مرغ و البته كلام الله مجید این‌‌ها یك سفره عقد به یاد‌ماندنی را شامل می‌شود.  درخت گردو به‌دلیل عمر طولانی كه دارد نماد افزایش طول عمر عروس و داماد است. بادام و فندق هر كدام میوه‌های بهشتی هستند كه نماد تداوم نسل و نوه‌دار شدن است. نان سنگك نشانه بركت و رزق و روزی است. اسپند برای دورشدن چشم بد از این پیوند است تا عروس و داماد از آسیب‌ها در امان باشند، نقل و شاخه نبات، شیرینی برای شروع پیوند زناشویی است، تخم‌مرغ نماد تولید و به‌اصطلاح بچه‌دار شدن است و قرآن كریم نشانه‌ای از تاكید  وصلت از سوی خداوند و برای محكم‌شدن پایه‌های ازدواج است.

 • مدرن‌ترها

این اواخر بیشتر عروس‌خانم‌ها سبك چیدن سفره عقد‌های مدرن را می‌پسندند. این نوع سفره عقد به 2 روش چیده می‌شود. اگر برای چیدن سفره عقد مدرن هزینه كرده‌‌اید، قسمت پایه كار را با آب و آینه انتخاب كنید. در این روش هیچ ظرفی برای چیدن 8 جزء اصلی نیست و طراحی اصلی سفره براساس شمع و گل است. اما اگر برای سفره عقد هزینه كمتری را كنار گذاشته‌اید، معمولا پارچه حریر و سفید رنگ به جای آینه برای اساس كارتان انتخاب می‌شود. اما تزئینات داخل سفره با گل‌ و شمع است. 

 • درست انتخاب كنید

اگر برای انتخاب سفره عقدتان به مراكز مربوطه مراجعه می‌كنید، حتما قبل از هر چیزی نمونه كارهای‌شان را ببیند و دقیقا همان چیزی كه مدنظر دارید را انتخاب كنید، اصلا خجالت نكشید، بهتر آن است كه قبل از روز برگزاری مراسم آن كاری كه مدنظر دارید را انجام دهید تا  در روز برگزاری مراسم‌تان، خدایی نكرده توی ذوق‌تان نخورد!


 • سنتی می‌خواهید یا كلاسیك یا مدرن؟

حالا كه با اجزای اصل و فرعی این سفره پربركت آشنا شدید، ‌نوبت به انتخاب و نشان‌دادن سلیقه برای گزینش این سفره رنگین است. اگر سری به مراكز چیدن سفره عقد زده باشید با انواع چیدمان‌ها و... شاید سرگردان شده‌ یا ممكن است قدرت انتخاب‌تان پایین بیاید. ولی لازم است بدانید هر چقدر هم با تنوع نوع چیدن روبه‌رو شوید باز هم مدل‌های مختلف وجود دارد. به تازگی 3 نوع سفره عقد چیده می‌شود: سنتی، كلاسیك و مدرن.


 • یك سفره باشكوه

 اگر هم پول بیشتری می‌دهید و هم دوست دارید سفره عقدتان خاص‌تر و متفاوت‌تر از بقیه چیده شود، نمونه كار افرادی كه تخصص چیدن سفره عقد و گل‌آرایی دارند را ببینید و نسبت به سلیقه و هزینه‌ای كه برای سفره عقد درنظر گرفته‌اید، گزینه مربوط را انتخاب كنید.

 • شمع و گل و آینه

در بالای سفره عقد و روبه‌روی عروس و داماد آینه‌ و شمعدان می‌گذارند تا در زمان جاری شدن خطبه عقد، عروس و داماد به هم نگاه كنند و دل‌های آنها نسبت به هم صاف و درخشنده شود. شمع و شمعدان سمبل روشنایی و گرمی در پیوند است. كله قند نماد باریدن شادی و خوشی بر سر عروس و داماد بوده كه در زمان جاری شدن خطبه عقد معمولا خانم‌های خوشبخت پارچه‌ای سفید و حریری بر سر عروس و داماد می‌گیرند و بر سر آن‌ها قند می‌سایند. عسل، نماد شیرین‌كامی است كه بعد از خواندن خطبه عقد عروس و داماد در دهان هم می‌گذارند و قول می‌دهند تا در زندگی تلخی‌ها را پشت سر بگذارند و شیرینی‌ها را با هم تقسیم كنند.


 • گندم و برنج برای  سنتی‌ها

برای تزئین و چیدن سفره عقد سنتی معمولا از گندم، برنج، ظروف نقره و سفال و گاهی حنا و ترمه برای تزئینات استفاده می‌شود‌ اما نوع گل‌آرایی سفره بنا به سلیقه و هزینه‌ای كه حاضر هستید پرداخت كنید، تزئین می‌شود.

 • سفره را پرگل كنید

انتخاب گل‌آرایی و نوع گل سفره عقد هم باز به سلیقه و هزینه‌ای كه كنار گذاشته‌اید برمی‌گردد. قراردادی كه با مجری طرح می‌بندید شامل هزینه اجاره حمل‌ونقل برای یك روز، میوه‌آرایی، ‌گل‌آرایی و شیرینی سفره عقد است كه شامل توت‌ مارسیپان و باقلواست. اگر نمی‌خواهید برای سفره عقد هزینه‌ زیادی  بكنید قسمت گل‌آرایی را از سفره فاكتور نگیرید، بهتر است گل‌های ارزان‌تر انتخاب كنید تا طراوت سفره عقد‌تان از بین نرود، آن‌وقت می‌بینید كه هزینه اجاره سفره عقد معقولانه می‌شود.


 • سفره‌های كلاسیك با مجسمه  آنتیك

اگر دوست دارید سفره عقدتان به سبك كلاسیك چیده شود و رنگارنگ باشد دقت كنید كه 8 جزء اصلی را در ظروف مجسمه‌ای، برنز یا ظروف آنتیك و كریستال‌های رنگی می‌چینند و بیشتر شبیه سبك‌های عربی با پارچه‌های رنگین است. 

 • با قیمت‌ها آشنا شوید

اگر تمایلی ندارید كه همراه دوستان یا آشنایانی كه كمی سلیقه و البته آشنایی هم به اصول سفره‌آرایی دارند، سفره عقدتان را آماده كنید باید حداقل 100‌هزار تومان برای این كار كنار بگذارید. این مبلغ در واقع برای ساده‌ترین سفره‌ای است كه می‌توانید سفارش دهید و در واقع شما فقط بابت كرایه ظروف خالی این سفره هزینه می‌كنید و باید با هزینه‌ای بیشتر و البته سلیقه خودتان ظروف را پر كنید، مثل تهیه میوه، شیرینی، اسپند، بادام و.... در بازار نباید خارجی‌ها را نادیده گرفت. برای مثال خانم‌های ژاپنی هستند كه در یكی از سالن‌های معروف، بابت هر سفره عقدی كه تزئین می‌كنند 5 میلیون تومان دستمزد می‌گیرند و ویژگی و نقطه تمایز كار آن‌ها این است كه تمام ظروف مورد نظر نقره بوده و همه لوازم داخل سفره هم از شمع‌های دست‌ساز درست شده است. البته این خانم‌ها منو‌های دیگری هم برای سفره آرایی عقد دارند برای مثال سفره میوه، سفره تمام طلا، سفره ایرانی تمام فیروزه و نقره و سفره مدرن تماما از ظروفی كه با سنگ شوارتزكف ساخته شده‌اند.در این میان مزون‌ها و گالری‌هایی هستند كه با حدود قیمت 400 تا 800 هزار تومان سفره‌ای زیبا، شكیل و مناسب به شما ارائه می‌دهند. این هزینه شامل نقل و انتقال سفره و لوازم قبل از شروع مراسم و پس از اتمام آن است، پر كردن ظروف با میوه، شیرینی، اسپند و...گل‌آرایی مناسب كنار و داخل سفره است و همچنین ارائه هدیه عقد برای مهمانان و سرو نان، پنیر و سبزی كه یكی از سنت‌های سفره عقد ایرانی است.

شاید این مهم‌ترین بخش باشد


معنای كترینگ به زبان عامه یعنی موسسه و شركتی كه برگزاری مجالس و مهمانی‌های شما را بر عهده دارد. چنین مجموعه‌هایی از ابتدایی‌ترین كار‌های مجالس را بر عهده می‌گیرند تا اجرای آخرین مرحله یعنی پذیرایی و بدرقه نهایی مهمانان. اگر قصد انتخاب یك كترینگ مناسب برای برگزاری یك مجلس عروسی را دارید، نكات ریز برگزاری این مراسم را فراموش نكنید. در این‌جا فهرست مواردی كه باید بدانید و به موسسه انتخابی‌تان اعلام كنید برای‌تان می‌شماریم.


 • كجا عروسی بگیریم؟

مكان برگزاری مراسم را خودتان تعیین كنید. یعنی مشخص كنید، می‌خواهید این مهمانی را در ساختمان اصلی برگزار كنید یا در حیاط مجتمع یا هر مكان دیگر. این نكته به این دلیل اهمیت دارد كه اجرا‌كنندگان مراسم باید محیط را برای برگزاری به بهترین شكل تزئین و آماده كنند.

 • فهرست ذخیره مهمانان

 تعداد مهمانان‌تان را قبل از سفارش غذا، میز و صندلی و... تعیین كنید. فراموش نكنید، همیشه تعدادی مهمان رزروی هم داشته باشید. منظور این است كه همیشه روی تعداد ثابتی مهمان حساب نكنید. این احتمال را بدهید كه تعدادی از دعوت شده‌ها به دلایل مختلفی نتوانند در مراسم شما شركت كنند، به همین دلیل در كنار فهرست اصلی مهمانان، فهرست جایگزینی تهیه كنید تا درصورت بروز هر مشكل برای مهمانان اصلی بتوانید بدون كمترین اتلاف زمانی، مهمانان رزرو را جایگزین كنید.


 • شورای مزه برگزار كنید

 غذا‌های  شام عروسی را تعیین كنید. یعنی قبل از این‌كه سفارش غذا بدهید منو غذایی موسسه برگزار‌كننده را به دقت مطالعه كنید. بهتر از مطالعه این است كه این غذاها را امتحان كنید. یعنی یك بار بدون آن‌كه مسئولان این موسسه متوجه شوند و به‌صورت كاملا نامحسوس از انواع غذاهایی كه می‌خواهید یك پرس سفارش دهید. با افراد با تجربه و كسانی كه در این امر صاحب‌نظر هستند، شورای مزه برگزار كنید تا خوب و بد هر نوع غذا را بتوانید تشخیص دهید. براساس همین نظر سنجی می‌توانید بهترین‌ها را انتخاب كنید.


 • هرچه شما بخواهید

یكی از ویژگی‌های این موسسات این است كه از فرش قرمز جلو پای مهمانان تا چراغانی و تزئین سقف و دیوار همه را به‌عهده می‌گیرند. پس بهتر است شما در آلبوم نمونه كار‌های آن‌ها دنبال چیزی بگردید كه باب میل‌تان باشد. اگر هم ایده جدیدی دارید به مجریان برنامه اعلام كنید شاید آن‌ها هم استقبال كنند.


 • كمیت، كیفیت و قیمت

اگر مراسم‌تان را در یك سالن برگزار می‌كنید مطمئنا یكی از ملاك‌های انتخاب مكان برگزاری، كیفیت و قیمت سرویس‌هایی است كه به مهمانان‌تان ارائه می‌دهد.

توجه داشته باشید این قیمت‌ها شامل ورودی سالن به تعداد مهمانان، پذیرایی بدو ورود، پذیرایی در طول زمان مراسم، شام و دسر می‌شود.

در بین سالن‌های مناسب و پر مشتری كمترین منویی كه شامل همه موارد می‌شود البته به غیر از میوه و شیرینی كه جداگانه باید تهیه شود و در اختیار سالن قرار بگیرد، منوی 45‌هزار تومانی سالن پذیرایی حوالی خیابان سهروردی است كه شامل چای هنگام ورود، جوجه كباب با برنج و باقالی‌پلو، سالاد، نوشابه و ژله برای شام است.

شما باید این هزینه را برای هر نفر در نظر بگیرید و سرو غذا با این تعداد هم به صورت نفری و روی میز است. 

در نمونه‌های دیگر از سالن‌های معروف‌تر و شناخته شده‌تر باید گفت، تعداد مهمان در این سالن‌ها باید سقف مشخصی داشته باشد برای مثال كمتر از 300 نفر را قبول نمی‌كنند. منوی شماره یك كه شامل 4 نوع غذا، 2نوع دسر، 2 نوع سالاد و نوشیدنی می‌شود با نفری 80هزار تومان آغاز می‌شود و با افزایش غذاهای منو، دسر‌ها و سالادها همچنین تفكیك غذا‌ها به ایرانی، فرنگی، دریایی و....تا 350 هزار تومان بابت هر نفر نیز می‌رسد. اگر مراسم شما خارج از سالن و در باغ‌هایی برگزار می‌شود كه مجری مراسم عروسی هستند این خدمات كمی متفاوت می‌شود مثل سفره خانه سنتی، پخت شیرینی در طول مراسم، چای و قلیان كه با احتساب هزینه شام و میوه برای هر نفر مهمان از 60هزار تومان شروع می‌شود و در نمونه‌هایی تا 300‌هزار تومان هم افزایش پیدا می‌كند. در ضمن در این نوع برگزاری هزینه محل برگزاری جداگانه دریافت می‌شود.


 • پذیرایی كنندگان

 انتظار نمی‌رود شما به‌عنوان میزبان با سینی شربت و چای از تك‌تك مهمانان‌تان پذیرایی كنید. برای این كار بهتر است، نیروی خدمات را از این موسسات درخواست كنید. خانم‌ها و آقایان جوان خوش پوش و حرفه‌ای شاغل در این موسسات از مهمانان شما به بهترین شكل پذیرایی می‌كنند تا شبی رویایی را تجربه كنید.


 • ارتباط برقرار است

مجریان برگزاری مراسم از 2 یا 3 روز قبل، هرازگاهی مهمان شما خواهند بود. این افراد با بازدید‌های كارشناسی خود از مكان برگزاری مراسم، تمامی لوازم مورد نیاز را در فهرستی به شما اعلام می‌كنند تا درصورت موافقت شما برای اجاره، سفارش یا خرید با نظر شما هماهنگ باشند.


 • عقد یا عروسی؟

 دلیل اصلی برگزاری مراسم باید به موسسه اعلام شود یعنی آن‌ها باید بدانند برای مجلس عقد و عروسی آماده باشند یا نامزدی و بله برون. این موضوع مهم است چون هر كدام از این مراسم‌ها غیر از دامنه مشتركی كه موجود است ریزه‌كاری‌هایی دارند كه افراد با تجربه می‌توانند در اختیار شما قرار دهند.

 • اهمیت تمیز بودن

به‌دلیل برگزاری مراسم‌های متعدد گاهی پیش می‌آید ظروف خیلی خوب شسته نشده باشند. پس، از اجرا‌كنندگان مراسم بخواهید همه ظروف و لوازمی كه برای پذیرایی مورد استفاده قرار می‌گیرد را در مكان برگزاری مراسم بشویند تا حین برگزاری به مشكلی برنخورید كه موجب ناراحتی یا رنجش خاطر شما شود.


 • شیرینی با خودتان

تهیه میوه و شیرینی نیز می‌تواند بر عهده موسسه برگزاركننده باشد ولی پیشنهاد می‌كنیم زحمت این كار را خودتان بكشید چون شما ذائقه مهمانان‌تان را و سلیقه خوراكی آن‌ها را بهتر می‌دانید. در ضمن با به اندازه تهیه كردن شیرینی و میوه می‌توان در هزینه‌ها كمی تعادل ایجاد كرد. شست‌و‌شوی میوه هم می‌‌تواند با نظارت شما صورت بگیرد.


 • كلید های طلایی یك مراسم موفق

1- فراموش نكنید موسسات برگزار‌كننده مجالس، خدمات متفرقه زیادی ارائه می‌دهند از بادكنك آرایی گرفته تا اجاره كردن هلی‌كوپتر و كالسكه طلایی و لیموزین. شما اندازه جیب و موجودی حساب بانكی‌تان را می‌دانید نه آن‌ها. پس با حساب و كتاب جلو بروید.

2- باور كنید خدمه و مجریان اصلی مراسم از رسم و رسوم خانوادگی و قومی شما بی‌خبرند. پس دلیلی ندارد آن‌ها همانطور رفتار كنند كه شما عادت دارید یا می‌خواهید. اگر رسم ویژه‌ای دارید و می‌خواهید اجرا كنید، بهتر است قبل از برگزاری و طی یك جلسه توجیهی آن‌ها را آگاه كنید.

3- درنظر داشته باشید هر آنچه شما بخواهید و سفارش داده باشید، برای مهمانان‌تان سرو می‌شود پس وسط مراسم بی‌مقدمه  نخواهید برای‌تان قلیان سرو كنند یا بستنی و فالوده سنتی بیاورند. قبل از آمدن مهمانان فكر همه چیز را بكنید.

4- غیر از داخل سالن، فكری هم برای خارج از محل برگزاری مراسم داشته باشید. مهمانان‌تان با ماشین می‌آیند نه پای پیاده، پس فكر جای پارك را هم بكنید. می‌توانید برای این موضوع با همسایه‌ها و دیگر اهالی كوچه و محله صحبتی داشته باشید و از قدیم گفته‌اند «جنگ اول به از صلح آخر.» اگر همسایه‌ها در جریان مراسم شما باشند شك نكنید با شما همكاری می‌كنند. شما هم می‌توانید روز بعد با كمی شیرینی یا چند شاخه گل محبت شان را جبران كنید.

 • قدیمی‌های شناخته شده

در امر برگزاری مجالس، موسسات و برند‌های قدیمی وجود دارند كه گاهی چند نسل از یك خانواده را به خانه بخت فرستاده‌اند. شاید بد نباشد از موسسات تازه تاسیسی كه فقط رنگ و لعاب دارند، بگذرید. قریشی، هانی، طریقت و چند نام دیگر تاریخ سازان و پیشكسوتان برگزاری مجالس در تهران هستند كه قدیمی‌ها آن‌ها را خیلی خوب می‌شناسند و به نسل‌های بعدی معرفی می‌كنند.
درنظر داشته باشید شاید، نرخ پیشنهادی این موسسات معتبر كمی با دیگر مجریان مراسم تفاوت داشته باشد ولی مطمئن هستید كه مراسم خوب، با شكوه و شایسته برگزار می‌شود و در ذهن‌ها خواهد ماند. 

مهم‌ترین لباسی كه در عمرتان می‌پوشید


شكی نیست لباس عروس تاثیر زیادی در زیبایی و جلوه عروس می‌گذارد و شكی هم نیست كه بیشتر لباس‌های عروس با زرق‌وبرق‌شان دل عروس خانم‌ها را می‌برند. آیا همین كه یك لباس زیبا باشد كافی است؟ مسلما نه. شما با توجه به ظاهرتان باید دست به انتخاب بزنید. در این گزارش توصیه‌ها و راهنمایی‌های مزون‌داران و طراحان با تجربه لباس عروس را می‌خوانید تا انتخاب‌تان، شما را به یك عروس زیبا تبدیل كند.

 • مهم‌ترین نكته‌ها

برای انتخاب لباس عروس باید چند نكته را مد نظر داشته باشید. اول از همه قدتان و بعد از آن وزن‌تان. بیشتر دخترها از لباس‌های چین‌دار خوش‌شان می‌آید و دوست دارند حداقل دامن لباس‌شان پف زیادی داشته باشد اما با این‌كه این لباس‌ها بیشترشان خیلی زیبا هستند ولی برای عروس‌هایی كه قد كوتاهی دارند مناسب نیستند. این دسته لباس‌ها برای عروس‌هایی مناسب است كه قدشان بلندتر است و دوست دارند متناسب‌تر نشان داده شوند. از طرف دیگر، این لباس‌ها برای دختر خانم‌های چاق یكی از گزینه‌هایی است كه در همان نگاه اول باید رد شود و برعكس مورد توجه عروس‌خانم‌های لاغر قرار بگیرد. لباس‌های پف دار می‌توانند به اندام عروس‌های لاغر حجم بیشتری بدهد و این حجم‌دهی برای عروس‌هایی كه اضافه وزن دارند، اصلا مناسب نیست. عروس‌های با اضافه‌وزن باید سراغ لباس‌هایی بروند كه ساده هستند، به‌خصوص دامن آن‌ها. این كار باعث می‌شود آن‌ها را كشیده‌تر نشان دهد و همین كشیدگی، اضافه‌وزن اندام‌شان را مخفی می‌كند. نكته دیگر این‌كه سعی كنید، لباس‌هایی را انتخاب كنید كه از زیر قفسه سینه به پایین آزاد باشد. به‌خصوص اگر شكم دارید. این كار باعث می‌شود. شكم‌تان را مخفی می‌كند. 


 • گردن‌تان كوتاه است یا كشیده؟

نكته دیگری كه باید درنظر گرفته شود كشیده بودن یا كوتاه‌بودن گردن است. 90 درصد لباس عروس‌هایی كه در بازار هستند دكلته‌اند. به همین دلیل این طرح به نفع عروس‌هایی با گردن‌های نه چندان كشیده است و باعث می‌شود كوتاه بودن گردن‌شان چندان معلوم نشود. اما عروس‌هایی كه گردن‌های كشیده دارند یا باید كت روی لباس شان را طوری انتخاب كنند كه یقه ایستاده داشته باشد یا این‌كه مراقب مدل موهای‌شان باشند. مدل‌هایی كه تمام مو در بالای سر جمع می‌شوند برای آن‌ها اصلا زیبا نیست. آخرین گزینه، انتخاب گردن بندهایی است كه چسبان هستند. این گردن بندها مانع جلب توجه كردن كشیدگی گردن می‌شوند.درست مثل یك دستمال گردن.

 • اول شناخت خود؛ بعدا سفارش

اولین گام برای جست‌وجوی لباس مناسب مجلس شما این است كه به شناخت خوب و مناسبی از خود و خواسته‌تان برسید. باید بدانید هدف از انتخاب لباسی با هر فرم چیست. شاید شما بخواهید با پوشیدن مدل خاصی بعضی از عیوب ظاهری یا جسمی‌تان را بپوشانید یا با كمك نوعی خاص از پوشش تلاش كنید  تا به شكلی بهتر به چشم بیایید. در هر 2 حالت ما به شما پیشنهاد می‌كنیم قبل از سفارش لباس ابتدا اندام خودتان را بشناسید. برای این كار بهتر است از یك فرد وارد به آناتومی بدن یا شخصی كه در این زمینه اطلاعاتی دارد كمك بگیرید. قدم بعدی‌، كاری است كه شاید خیلی وقت شما را بگیرد ولی مطمئنا نتیجه خیلی خوبی خواهد داشت. اینكه بروید و در یك مزون لباس بشینید و تمام صفحات آلبوم‌ها و ژورنال‌های قدیم و جدید را ورق بزنید و از هركدام كه خوش‌تان آمد، یادداشت كنید. فراموش نكنید ممكن است شما در یك مدل از یقه و در یك مدل دیگر از مدل آستینش خوش‌تان بیاید.


 • با كفش‌تان راحت باشید

نكته‌ای كه درباره كفش آقایان گفته می‌شود، درباره خانم‌ها هم صدق می‌كند. شما هم حواس‌تان باشد كفش تنگ انتخاب نكنید. كفش‌ها ابتدا كمی سخت هستند و ممكن است نو بودن شان كاملا احساس شود اما معمولا بعد از مدتی پوشیده‌شدن كمی جا باز می‌كنند. به همین دلیل قبل از عروسی چند بار كفش‌تان را در منزل بپوشید تا پای‌تان در آن جا بیفتد. اگر جا باز كرد و در آن راحت بودید كه چه بهتر اما اگر پای‌تان در آن احساس راحتی نكرد حتما تا قبل از روز جشن به سراغ گزینه دیگری بروید. از طرف دیگر مراقب باشید كه پاشنه كفش‌تان شما را خیلی بلندتر از شوهرتان نكند. چون احتمالا آرایش موهای شما نیز به قدتان اضافه خواهد كرد. هر كدام را كه بلند انتخاب كردید، از بلندی دیگری كم كنید. پس كفشی را انتخاب كنید كه هم مناسب باشد و هم راحت. شما قرار است تمام شب لبخند به لب داشته باشید و با پایی كه اذیت شده این كار امكان‌پذپر نیست! حالا كه به خوشی لباس‌تان را سفارش دادید باید دنبال كفشی متناسب با همان لباس باشید كه هم راحت باشد هم از زیبایی و جلوه لباس‌تان كم نكند. در این مورد راهنمایی‌های مزون لباسی كه برای لباس درنظر گرفته‌اید هم می‌تواند كمك‌تان كند. معمولا برای كفش عروس كه اختصاصا سفید است قیمتی حدود 50 تا 150 هزارتومان درنظر می‌گیرند، البته این در مواردی است كه كفشی معمولی باشد و به قول معروف مارك یا برند خاصی نباشد. حالا با كمی بد بینی و البته نوسان قیمت‌ها با 200 هزار تومان هم می‌توانید كفشی شكیل و زیبا داشته باشید. در مراكز خرید شناخته شده‌ای كه انواع برندها حضور دارند قیمت تا 2 میلیون تومان هم بابت كفش عروس می‌دهند و این فقط به‌دلیل برند كفش است و ویژگی دیگری ندارد، كفش همان كفش است.

 • از كجا بخریم؟

حالا كه نكات اساسی انتخاب لباس عروس را دانستید، بد نیست مراكزی را به شما معرفی كنیم كه این لباس‌ها را ارائه می‌دهند. بورس لباس عروس در 2بخش تهران متمركز شده: چهار راه امیر اكرم و میرداماد. حدود قیمت لباس عروس‌ها از 300 هزار تومان شروع می‌شود تا 9میلیون تومان. نترسید! 9میلیون تومان قیمت خرید لباس عروس‌های مارك دار است و لزومی ندارد كه حتما لباس مارك‌دار انتخاب كنید. در خیابان میرداماد معمولا لباس عروس از 700 هزار تومان تا حدود دو میلیون پیدا می‌شود. خیلی از لباس‌ها كار كشور چین هستند و بعضی‌های‌شان هم كار تركیه. از این 2 مدل كارهای تركیه معمولا مدل‌های بهتری دارند و كیفیت‌شان هم خیلی بهتر است. آمریكا هم در بین تولید‌كنندگان لباس‌های عروس، مدل‌های بسیار زیبا دارد.

 برندهایی مثل دیوید براید و دیمیتریوس جزو برندهای در این زمینه هستند. برند كارلو پینیاتلی ایتالیایی و سارا بلا در تركیه نیز جزو دیگر برندهای محبوب هستند كه عروس‌ها می‌توانند برای خریدشان سری به مزون‌های میرداماد بزنند و البته برند پرونوویا اسپانیایی هم این روزها بسیار محبوب است.  از طرف دیگر می‌توانید لباس عروس‌تان را كرایه كنید. قیمت كرایه لباس‌ها با توجه به قیمت فروش لباس تعیین می‌شود. برای یك شب كرایه لباس عروس، مبلغی از حدود 300 هزار تومان به بالا تعیین شده است كه باز هم بستگی به مارك دار بودن و نبودن شان دارد.شیوه دیگری در مورد اجاره لباس هم هست كه در خیلی از مزون‌ها به عروس خانم پیشنهاد می‌شود و آن این‌كه لباسی را با سایز و مدلی كه شما می‌پسندید را برای‌تان می‌دوزند با قیمتی در حد فروش، مثلا بین قیمت دوخت معمولی 800 تا یك میلیون تومان و همان لباس را به‌خود شما اجاره می‌دهند، یعنی همان شیوه كرایه است ولی با سلیقه و سایز شما.اگر تصمیم گرفته‌اید لباس عروسی‌تان را خریداری كنید و برای‌تان مهم است كه آن را یادگاری نگه دارید، با درنظر‌گرفتن دوخت، جنس پارچه، میزان كار دستی كه روی آن انجام می‌شود و همچنین نوع سنگ یا دیگر موادی كه به‌عنوان كار لباس روی آن به كار می‌رود، چیزی حدود یك و نیم تا 3میلیون‌تومان‌، كنار بگذارید.بد نیست بدانید این هزینه به‌دلیل كار ویژه‌ای است كه روی لباس شما انجام می‌شود؛ شامل برش توسط بهترین برشكاران، دوخت سنگ‌های زینتی گران قیمت، پارچه‌های تمام ابریشم و...

البته در این مورد هستند مزون‌هایی كه می‌توانید با پرو نمونه‌های ژورنالی از كشورهای دیگر، لباس‌تان را از بهترین مزون‌های اروپایی سفارش دهید و البته به قیمت روز‌. 

ستاره‌ای به نام آقای داماد


گذشته از فامیل عروس و داماد كه آن‌ها را ندیده هم می‌شناسند، از روی لباس‌شان برای این‌كه متمایز و زیبا باشید، برای‌تان توصیه‌هایی داریم، هم برای انتخاب لباس و هم انتخاب مراكز خرید مناسب لباس عروس و داماد.


 • محبوب‌ها را انتخاب كنیم یا خاص‌ها؟

همیشه توصیه‌هایی هستند كه فوت كوزه گری محسوب می‌شوند. اگر می‌بینید بعضی‌ها خیلی زیبا هستند یا خیلی خوش لباس، این توصیه‌ها را می‌دانند و به كار می‌برند. این توصیه‌ها به‌خصوص برای عروس و دامادها خیلی مهم هستند. آن‌ها باید حواس‌شان باشد كه لباس‌شان در شب جشن یكی از خاطره‌انگیزترین لباس‌های زندگی‌شان خواهد بود.معمولا دامادها در انتخاب لباس جشن، خیلی راحت‌تر از عروس‌ها دست به انتخاب می‌زنند. اما این آسان‌گیری نباید باعث بی‌دقتی شود. همان‌طور كه عروس‌ها باید نكاتی را در رابطه با لباس‌شان رعایت كنند، دامادها هم باید بعضی چیزها را مد نظر داشته باشند. معمولا برای زیباتر شدن عروس خانم‌ها به جز لباس، آرایش نقش اساسی دارد. با آرایش، رنگ پوست آن‌ها به پایه دلخواه می‌رسد ولی وضع دامادها متفاوت است. درست است كه گریم می‌تواند در تغییر چهره‌شان تاثیر داشته باشد اما فقط كمی! آن‌ها در مورد رنگ پوست‌شان باید به رنگ لباس‌شان توجه داشته باشند. خیلی‌ها هم‌چنان روی رنگ مشكی به‌عنوان رنگ مناسب برای لباس دامادی تاكید دارند. درست است كه مشكی رنگی است كه برای اغلب رنگ پوست‌ها مناسب است و خیلی هم رسمی است اما قطعا رنگ‌هایی هستند كه به چهره شما زیبایی بیشتری می‌بخشند. پس لزومی ندارد زیبایی را فدای روال معمول بكنید! از مشاوران حاضر در فروشگاه‌های لباس مردانه بخواهید تا به شما در زمینه انتخاب لباس مناسب كمك كنند. در ایران 3 رنگ نباتی، مشكی و سفید جزو رنگ‌های محبوبی هستند كه دامادها به سراغ‌شان می‌روند. افراد باید با توجه به فرهنگ و خانواده‌شان دست به انتخاب كت و شلوار بزنند.

 •  ساده‌ها بهترند

كت‌ها در ایران معمولا ساده هستند اما كسانی هم دوست دارند متفاوت باشند. این افراد به سراغ تاكسیدو و پاپیون می‌روند. درست است كه تركیب این 2 با هم زیباست اما چیزی نیست كه در فرهنگ ما به اندازه فرهنگ غربی محبوبیت داشته باشد. بهتر است برای مراسم ازدواج‌تان یك كت تك دكمه ساده را با یك كراوات زیبا تركیب كنید. اگر هم دوست داشته باشید، می‌توانید از ژیله فلور استفاده كنید. ژیله‌هایی كه طرح یك نوار روی‌شان است و خیلی هم زیبا و مناسب هستند.

 • لاغر هستید؟ مشكی نپوشید

نكته دیگر سایز لباس است. آقایانی كه دارند داماد می‌شوند و اضافه وزن دارند به هیچ وجه سراغ كت و شلوارهایی با رنگ‌های روشن نروند. برای مثال، دور رنگ معمول سفید را خط قرمز بكشند! با كت و شلوار سفید آن‌ها 2 برابر نشان داده می‌شوند. بر عكس كت و شلوار مشكی درست برای آن‌ها دوخته شده است. این رنگ دامادهای چاق را جمع و جورتر نشان می‌دهد. بر عكس این مسئله هم صادق است. اگر خیلی لاغر هستید سراغ مشكی نروید. بلكه می‌توانید به سراغ رنگ سفید بروید كه شما را چاق‌تر نشان می‌دهد. به‌خصوص اگر عروس خانم چاق است.

 • این كفش را زیاد بپوشید

در رابطه با كفش دامادی باید به یك نكته خیلی مهم توجه كنید. اول این‌كه بعد از این‌كه كفش خود را خریداری كردید آن را توی كمدتان قرار ندهید كه در روز عروسی بپوشید. حد اقل 2 یا 3 بار این كفش را پا كنید، حتی در خانه. با این كار كفش با فرم پای‌تان هماهنگی بیشتری پیدا می‌كند و اگر ایرادی داشته باشد خودش را نشان می‌دهد. نكته دیگر این است، اگر كفش‌تان نیم شماره از پای‌تان بزرگ‌تر بود ناراحت نباشید. تا آخر شب مسلما پای شما ورم خواهد كرد و اگر كفشی را انتخاب كرده باشید كه حتی كمی برای‌تان تنگ باشد تا آخر شب برای‌تان خیلی تنگ می‌شود!


 • باید راحت باشید

بعضی از دامادها دوست دارند از پیراهن‌ها و كت‌های تنگ استفاده كنند. به‌خصوص آن‌هایی كه اندام‌های ورزشكارانه دارند اما پوشیدن لباس تنگ به معنای این نیست كه خودتان را در لباس‌گیر بیندازید. فراموش نكنید، در روز ازدواج‌تان شما كلی كار دارید كه باید انجام بدهید: باید به آرایشگاه، گلفروشی و از همه مهم‌تر دنبال عروس بروید! پس لباس‌تان را طوری انتخاب كنید كه در آن راحت باشید و مانع تحرك‌تان نشود.


 • بورس كت و شلوار

شاید خوشایند‌ترین كار برای داماد، خرید همین یك قلم جنس باشد و چه بهتر است كه پول زیادی هم پرداخت نكند و خیلی راحت مدلی كه می‌خواهد را پیدا و خرید را تمام كند. در بین برند‌های داخلی كه كت و شلوار مردانه ارائه می‌دهند مثل ایكات، هاكوپیان، گراد و...به راحتی می‌توانید با حدود قیمت 500 تا 700 هزار تومان یك ست دامادی زیبا و مناسب پیدا كنید. البته در این میان برندهای خارجی هم هستند كه قیمت‌های فضایی دارند و این هم به‌دلیل نام برند یا احیانا جنس پارچه و برشی است كه اختصاصی آن شركت تولیدی كرده است.
اگر هم در مراسمی مثل بله بران یا نامزدی، پارچه‌ای به آقای داماد هدیه داده‌اند می‌توانید همان پارچه را به خیاط بدهید تا لباس دامادی دلخواه‌تان را آماده كند. مزد دوخت یك دست كت‌وشلوار مردانه از 150 هزار تومان شروع می‌شود و معمولا تا حدود 400 هزار تومان نوسان دارد. از ایستگاه مترو امام خمینی‌ (ره) كه پیاده شوید، حدود 100 متر آن طرف‌تر، راسته كت وشلوار فروشی‌ها شروع می‌شود. دست‌تان برای انتخاب حسابی باز است. در آن سوی تهران هم میرداماد پر از فروشگاه‌های مختلف است. پیر كاردین،گراد و هاكوپیان جزو معروف‌ترین برندهای كت و شلوار مردانه هستند و ال‌سی من در پاسداران نیز به راحتی در مسیر گشت و‌گذار شما قرار می‌گیرد. فروشگاه ماتادور هم ارائه‌دهنده برندهای مختلف معتبری مثل «چنلی» و «كارلو پینیاتلی» است.اگر هم برند خاصی را مد نظر دارید و نمی‌خواهید به سراغ بقیه برندها بروید می‌توانید سری به سایت برند محبوب‌تان بزنید و نزدیك‌ترین فروشگاه به محل زندگی‌تان را انتخاب كنید.
 قیمت كت وشلوار مردانه معمولا از حدود 500 هزار تومان شروع می‌شود تا 700 هزار تومان اما در میرداماد كت و شلوارهای زیبایی با قیمت حدود 300 هزار تومان هم پیدا می‌شود. البته تنوع قیمت در باب‌همایون بیشتر است.  برندهای ایتالیایی ارائه‌دهنده كت و شلوار كه قیمت‌های‌شان از حدود 2 الی 5 میلیون تومان شروع می‌شود. برند معتبر «زنیا» جزو بهترین برندهای ارائه‌دهنده این لباس‌هاست كه به‌خصوص برای افرادی كه بسیار خوش‌پوش هستند مناسب است.  

برای آن‌كه بهترین «خودتان» باشید


این مورد به‌دلیل تاثیر‌گذاری بر تمام فعالیت‌های عروس خانم توجه و دقت نظر بیشتری را می‌طلبد.برای مجلسی كه ده‌ها مهمان در آن حضور دارند و برای ثبت لحظات این شب باشكوه عكاس و فیلمبردار حرفه‌ای نیز دعوت شده‌اند، خیلی زیبا نیست كه چهره عروس خانم بدون درنظر گرفتن زیبایی‌های طبیعی آن و بدون كمك از هیچ ماده آرایشی و زیبایی، در برابر لنز دوربینی قرار بگیرد كه قرار است عكس‌هایش یادگاری زیباترین شب زندگی‌اش باشد.


 • یك اسم و هزار فن

عنوان آرایشگاه یعنی مكانی كه در آن به زیبایی و آرایش چهره می‌پردازند؛ پس نباید از این مكان توقع داشت تا در فاصله زمانی كوتاه از شما یك فرد با ایده‌آل‌ترین چهره‌، اندام، مو، پوست و ناخن بسازد. نهایت هنر و توان یك سالن زیبایی این است كه بتواند زیبایی‌های خدادادی شما را برای ارائه بهتر و مشخص‌تر آشكار كند. پس با این فرض نخستین قدم را بردارید و دنبال مكانی باشید كه بتواند شما را در رسیدن به هدف نهایی‌تان كمك كند. هر خانم در طول سال برای انجام امور زیبایی و پیرایشی حتما هرچند وقت یكبار به آرایشگاه مراجعه می‌كند پس با یك سالن زیبایی آشنایی اولیه‌ای دارد.


 • فهرست داشته باشید

قبل از حضور در آرایشگاه لیست كارهایی كه تمایل دارید در این مكان برای شما انجام شود را تهیه كنید و راجع به آن با مدیریت یا شخصی كه قرار است این كارها را برای شما انجام دهد به‌صورت مفصل صحبت كنید.

 • همان آرایشگر قدیمی

می‌توانید این بار كه به همان آرایشگاه همیشگی‌تان می‌روید، نگاهی به آلبوم‌های عروس‌های قبلی آن جا داشته باشید و راجع به میزان تغییرات و كارهای صورت گرفته روی هركدام از آنها پرس و جو كنید.

این نخستین و ابتدایی‌ترین شیوه‌ای ا‌ست كه ممكن است به‌نظر ساده و پیش پا افتاده بیاید ولی نكته مهمی دارد كه كمتر به چشم می‌آید اینكه آرایشگر همیشگی شما، فرم چهره، رنگ پوست، مو، میمیك صورت و دیگر ویژگی‌های بارز چهره شما را بارها و بارها دیده است و به‌خوبی می‌تواند حالات مختلف چهره شما را تجسم كند. این امتیاز ویژه فقط مختص بانویی است كه بارها موهای شما را كوتاه یا رنگ كرده است و ابروهای شما را آراسته و به شما انواع مختلف رنگ سایه را پیشنهاد داده پس از كنار این پیشنهاد بی‌تفاوت نگذرید.

 • مشورت با دوستان

دومین راه پیشنهادی این است كه از دوستان و آشنایان‌تان كه به تازگی خودشان یا یكی از اقوام‌شان این مرحله را (جشن عروسی)پشت سر گذاشته‌اند كمك بگیرید و از آنها بخواهید سالن زیبایی‌شان را به شما هم معرفی كنند.

 • نمونه‌ها را یك به یك ببینید

یك راه مناسب دیگر هم وجوددارد كه كمی زمان‌بر است. یعنی شما باید زمان زیادی را برای رسیدن به هدف‌تان صرف كنید. مجلات تخصصی تبلیغی مثل پیك برتر می‌تواند مجموعه‌ای از بهترین‌ها را در هر منطقه كه سكونت دارید به شما معرفی كند. تنها نكته‌ای كه باید به آن توجه داشته باشید این است كه شما  برای دیدن نمونه كارهای آنها باید به تك تك سالن‌ها سربزنید، پس این كار را خیلی جلوتر از زمان جشن‌تان شروع كنید. توجه داشته باشید رنگ و لعاب تبلیغات و دكوراسیون خاص بعضی آرایشگاه‌ها فقط جنبه تبلیغی دارد و ممكن است شما را از هدف اصلی‌تان دور كند.

 • متخصص یا متخصص؟

بعضی از سالن‌ها و مراكز زیبایی به شما پیشنهاد می‌كنند برای پاكسازی پوست،  درمان جوش‌های احتمالی و...یكی، دو روز قبل از مراسم به آنجا مراجعه كنید. پیشنهاد ما این است كه قبل از این كار، خوب فكر كنید. درمان توسط یك متخصص پوست معقول‌تر است یا شخصی كه فقط تجربه كاری دارد و پشتوانه علمی مطمئنی ندارد؟ در هر صورت تصمیم با خودتان است. اگر احساس می‌كنید و دوست دارید كار ویژه‌ای روی صورت‌تان انجام شود بهتر است به متخصص مراجعه كنید. هنگام مراجعه به آرایشگاه توجه كنید وسایلی كه استفاده می‌كنند چگونه نگهداری می‌شوند و مطمئن باشید برای شما از چه وسایلی استفاده می‌كنند.

 • خودتان باشید

هر سالن آرایش شیوه خاصی در پیرایش و تزئین عروس دارد، این شیوه ممكن است روی صورت یك نفر زیبا و برازنده باشد ولی با پوست و چهره شما تناسب نداشته باشد پس با یك عكس اینترنتی سراغ آرایشگر نروید تا شما را كاملا شبیه به آن عكس پیرایش كند.


 • آرامش

روز برگزاری مراسم ممكن است چند عروس دیگر هم همراه شما در سالن منتظر باشند تا به موقع به مراسم برسند پس بهتر است عصبی نشوید و آرامش خود را حفظ كنید. شما می‌توانید با یك نفر به‌عنوان همراه به آرایشگاه بروید ولی قبل از این كار با مسئولان آرایشگاه هماهنگ كنید تا شلوغی باعث نشود همراه عزیزتان نتواند به موقع به سالن برسد.

 • ترافیك را فراموش نكنید

در انتخاب آرایشگاه به فاصله آن تا آتلیه عكاسی، گلفروشی و سالن عروسی توجه داشته باشید چون دوری این مكان‌ها از هم باعث می‌شود مدت زمان زیادی را در ترافیك بمانید و آرایش صورت یا موی‌تان به هم بریزد. شب قبل از مراسم یا چند روز جلوتر همراه آقا داماد یك بار تا آرایشگاه بروید تا ایشان محل آرایشگاه را بشناسد. خیلی مواقع پیش می‌آید كه آدرس اشتباه به داماد می‌دهند و همین باعث استرس و نگرانی هر 2 نفر شما خواهد شد.

 • وسایلی كه باید همراه داشته باشید

از آرایشگرتان بپرسید روز مراسم چه لوازمی باید با خود به آرایشگاه ببرید و چه ساعتی باید در آنجا حضور داشته باشید. بعضی از وسایل هستند كه كاملا اختصاصی‌اند و شاید شما دوست نداشته باشید به‌صورت مشترك با دیگران استفاده كنید مثل محصولات ضد‌عرق، خوشبو‌كننده بدن یا حتی عطر. پس فراموش نكنید كه این لوازم را نیز با خودتان ببرید.


 • مراقب دست‌ها باشید

چند روز مانده به مراسم عروسی قطعا خیلی كار دارید تا انجام دهید ولی این باعث نمی‌شود مواظب دستان و انگشتان‌تان نباشید چون زخم دست و انگشت ر ا با هیچ‌چیز نمی‌توان پوشاند. سعی كنید چند روز مانده تا مراسم از دستكش استفاده كنید تا آسیبی به دستان‌تان وارد نشود.

 • با قیمت‌ها آشنا شوید

انتخاب سالن زیبایی كه بتواند نظر و خواسته شما را تامین كند و در عین حال مناسب‌ترین قیمت را داشته باشد كار سختی نیست ولی كمی حوصله و زمان می‌خواهد. نرخی كه سالن‌ها ارائه می‌دهند باید بر اساس نرخ مصوب اتحادیه باشد ولی متاسفانه كمتر پیش می‌آید كه كاملا بر همان اساس جلو بروند. كمترین مبلغی كه در منطقه شمالی تهران برای آرایش عروس مطالبه می‌شود 450 هزار تومان از یك سالن زیبایی حوالی سعادت آباد است و بالاترین قیمت هم نزدیك 3 میلیون تومان برای سالن زیبایی حوالی خیابان الهیه است.خدماتی كه در این پكیج به عروس خانم ارائه می‌شود شامل خدمات پوستی و زیبایی قبل از مراسم است تا پایان مراسم پاتختی؛ پاكسازی پوست، تقویت و ویتامینه مو و پوست، زیبایی ناخن‌ها، تغییر رنگ و حالت مو، آرایش و گریم روز مراسم و...

سوپراستاری به نام آقای داماد


چند سالی می‌شود كه ‌آرایشگاه رفتن آقایان در شب عروسی‌، تبدیل به عادت شده‌؛ آقایان معتقدند آن‌ها نیز حق دارند در شب عروسی‌شان مانند عروس خانم، ظاهری زیبا و متفاوت داشته باشند تا وقتی فیلم و عكس‌های‌شان را دیدند، ‌لذت ببرند! البته آقایان برخلاف خانم‌ها زمان زیادی را صرف آرایشگاه نمی‌كنند چون حداكثر كاری كه می‌توانند انجام دهند، آرایش مو  و  یك گریم خیلی معمولی روی صورت‌شان است.

 • گریم برای آقای داماد

این موضوع  بستگی به‌نظر آقا داماد دارد؛ این‌كه بخواهد گریم روی صورتش انجام شود یا نه. اگر بخواهد گریم كند، آیا زیاد باشد یا كم. یكسری آرایشگاه‌های مردانه بالای شهر، قبل از شروع كارشان، روی پوست آقاداماد ماسك COLD استفاده می‌كنند كه تمام حرارت صورت و بدن را جذب خود می‌كند و عمل آرامش‌بخشی را به بهترین نحو انجام می‌دهد تا اضطراب آقا داماد در شب عروسی پایین بیاید! ‌بعد از این مرحله، آقا داماد برای انجام گریم تخصصی روی صورتش به گریمور آرایشگاه ارجاع داده می‌شود و آنجاست كه باید منتظر چهره‌ای جدید از او باشیم! ‌ اكثر سالن‌های آرایش مردانه برای این‌كه هیچ‌كس متوجه گریم آقا داماد نشود، ‌از روش گریم متعادل‌سازی محو استفاده می‌كنند كه حتی عروس خانم‌هم با وجود دیدن تغییرات روی صورت آقا داماد، نمی‌تواند متوجه شود آیا گریم روی صورت او انجام شده یا نه! البته نكته‌ای كه اكثر آرایشگاه‌ها به آن توجه می‌كنند، یکدست شدن رنگ صورت، از بین بردن خط اصلاح‌، جای ریش تراشیده شده‌ و زیر چشمان است، به‌صورتی كه بیننده اصلا متوجه گریم نمی‌شود و فقط در عكاسی، صورت عروس و داماد یكدست خواهد بود.

 • گردش در شهر به دنبال...

 دیگر آن زمان گذشت كه آقاداماد برای مراسم عروسی‌اش هم به آرایشگاه سر كوچه‌شان مراجعه می‌كرد و آرایشگر هم هر مدلی دلش می‌خواست موهایش را می‌زد! این‌روزها از 2 ماه قبل آقاداماد و عروس خانم راه می‌افتند تا علاوه بر پیدا كردن یك سالن زیبایی برای عروس خانم،  سالن‌های آرایشی مردانه را هم ببینند و با دیدن آلبوم‌های دیجیتال و نمونه كارهای سالن، سعی در بهترین انتخاب دارند. البته در بیشتر این آلبوم‌ها، سعی شده برای جلب نظر آقاداماد، از فتوشاپ و نرم‌افزارهای دیگر استفاده شود تا بهترین حالت ممكن از تصویر به آقا دامادها نشان داده شود.

 • داماد بودن خرج دارد

 بحثی كه این‌جا وجود دارد، این است كه بسیاری از آقادامادها هنگامی كه به آرایشگاه مردانه می‌روند، به آرایشگرشان نمی‌گویند مراسم ازدواج‌شان است، زیرا در این صورت مجبورند، اگر در حالت معمول مثلا 10 هزارتومان به‌عنوان اجرت به آرایشگر می‌دادند، این‌بار با پرداخت 80-70 هزارتومان حسابی نقره داغ شوند! بالاخره هزینه شیرینی بچه‌ها و عیدی و شاباش و... در این دوره و زمانه سرسام‌آور است! اما بهتر است این كار را نكنید و راست بگویید.


 • آقای داماد دست در جیب كن!

حداقل نرخ موجود بین آرایشگاه‌های مردانه برای آرایش آقاداماد؛ 20 هزارتومان است. البته اگر اجرت و شیرینی بچه‌ها را نیز با آن درنظر بگیرید، بیشتر هم می‌شود. اما یكسری آقایان دوست دارند، در شب عروسی‌شان جلوی فامیل، دوستان و حتی عروس خانم، با ظاهری جدید و البته خاص ظاهر شوند؛ برای این كار نیز حاضرند حتی تا 300-200 هزارتومان نیز پرداخت كنند.


 • داماد متفاوت

 اگر تصور می‌كنید، آقایان چهره‌شان در شب عروسی برای‌شان اهمیتی ندارد، سخت در اشتباهید! برای اثبات این مدعا، همین بس بدانید این روزها اكثر آقادامادها ‌از یك هفته قبل تحت نظر پرسنل سالن آرایشی موردنظرشان قرار می‌گیرند؛ به این ترتیب كه درست یك هفته قبل از مراسم، باید هیركات (كوتاهی مو) آقاداماد انجام شود، بعد از آن اگر پرسنل سالن متوجه شوند صورت و پوست آقاداماد به پاكسازی و ترمیم احتیاج دارد، این‌كار با استفاده از متدهای جدید و روز دنیا صورت می‌گیرد. در اكثر سالن‌های مشهور شهر، دستگاهی وجود دارد به نام «سنسور» كه برای موهای آقا داماد ماسك مو می‌گذارد تا موها هم طراوت‌شان را حفظ كنند، هم خوش‌حالتی‌شان را. ‌

 • همراهان داماد گردن او

انگار  از رسم و رسومات قدیمی برای آقادامادها، فقط یك رسم، آن هم دست‌وپا شكسته باقی مانده؛ این‌كه آقاداماد مجبور است در روزی كه برای آرایش و پیرایش به آرایشگاه می‌رود، درصورتی كه همراهی داشته باشد، هزینه او‌ را نیز پرداخت كند!‌البته در قدیم رسم بوده پدر داماد تمام هزینه‌های پسرش و همراهان و شیرینی آرایشگاه را پرداخت كند. ‌اصلا بردن داماد به آرایشگاه و حمام، یك رسم تمام عیار در ازدواج‌های قدیمی بود كه با حضور جمعی از بزرگان فامیل و جوانان صورت می‌گرفت و آداب ویژه‌ای هم داشت.

 • به همان قدیمی اعتماد كنید

 آرایش مو در شب عروسی، یكی از مهم‌ترین كارها برای آقاداماد است. داماد 2 راه برای انتخاب دارد تا به نتیجه‌ای ایده‌آل برسد؛ اول این‌كه آرایشگاهی را انتخاب كند كه برای نخستین‌بار است به آن مراجعه كرده (در این صورت احتمال شوكه شدن آقاداماد بسیار زیاد است چون اگر آرایشگر اشتباهی مرتكب شود، دیگر راه برگشتی نیست!) دومین راه هم این است كه پیش آرایشگر قدیمی و مخصوص خودش برود و با خیال راحت كارش را انجام دهد، زیرا این كار حداقل مزیتی كه دارد، این است كه آرایشگر مخصوص شما، ویژگی‌های چهر‌ه‌تان را می‌شناسد و برای موی‌تان مدل‌های عجیب و غریب درست نمی‌كند.‌

 • با قیمت‌ها آشنا شوید

آقا داماد اگر لو ندهد كه برای عروسی خودش را آماده می‌كند می‌تواند با پرداخت هزینه معمولی آرایشگاه خودش را برای یك شب رویایی آماده كند؛ نرخ معمول آرایشگاه مردانه برای اصلاح سر همراه با شست‌وشو 12 تا 15 هزار تومان و اگر اصلاح صورت هم باشد تا 20 یا 30 هزار تومان افزایش پیدا می‌كند ولی اگر شما هم مثل عروس خانم برنامه خاصی برای این شب باشكوه دارید باید 150 تا 300 هزار تومان برای این مورد در نظر بگیرید. آرایشگاهی حوالی پاسداران از داماد می‌خواهد ابتدای صبح در سالن حاضر باشد تا كارهای آماده‌سازی پوست و مو را آغاز كند و حدود 3 ساعت برای هر نفر زمان می‌گذارد، هزینه هم حدود 200 هزار تومان است. سالن آرایشگاه مردانه‌ای در ونك هم برای مراسم عروسی 90 تا 100 هزار تومان دریافت می‌كند. 

آنچه برای شما به یادگار می‌ماند


چند سال كه می‌گذرد دیگر كسی یادش نمی‌آید شب عروسی شما شام چه خورده یا پذیرایی و اركستر چقدر خوب بوده. تنها چیزی كه از مهم‌ترین شب زندگی‌‌تان به یادگار می‌ماند و می‌توانید آن را به بچه‌ها و حتی نوه و نتیجه‌های‌تان هم نشان دهید، عكس و فیلم مراسم است. 


 • روتوش بی‌روتوش

وقتی دارید آلبوم می‌بینید توجه كنید عكس‌ها روتوش زیادی نداشته باشد. خیلی از عكاس‌ها اشكالات عكاسی‌شان را با روتوش زیاد می‌پوشانند اما روتوش، چهره شما را مصنوعی و از حالت طبیعی خارج می‌كند و توی ذوق‌تان می‌خورد. علاوه‌بر این سعی كنید مكان عكاسی نزدیك محل جشن یا آرایشگاه باشد تا وقت كمتری را در مسیر رفت‌وآمد از دست بدهید.

 • مثل فیلم‌های سینمایی

  برای فیلمبرداری هم خدمات خاصی مد شده. مثلا برای فیلمبرداری كرین می‌آوردند یا با چنددوربین فیلمبرداری می‌كنند. حتما تعداد دوربین‌ها را بپرسید. بعضی‌های دیگر كلیپ‌های خاص برای عروسی آماده می‌كنند و همان شب در آخر مراسم آن را پخش می‌كنند. معمولا كلیپ مربوط به روز قبل از عروسی و زمانی است كه داماد می‌رود آرایشگاه  و دنبال عروس می‌رود و آهنگ روی كلیپ‌ها معمولا از آهنگ‌های پاپی است كه بارها شنیده شده. اما بعضی از آتلیه‌های خاص برای ساخت كلیپ‌شان هم سفر می‌روند و حتی ترانه و شعر را براساس اسم عروس و داماد به آهنگسازها سفارش می‌دهند. برای این خدمات هم باید هزینه زیادی پرداخت كنید اگرچه این خدمات جالب به‌نظر می‌رسد اما لزوما نشان‌دهنده كار خوب آتلیه نیستند.


 • مواظب بدقولی باشید

بعضی از آتلیه‌ها عكس بزرگ عروس و داماد را به‌عنوان هدیه شب عروسی به آن‌ها می‌دهندحتما موقع قرارداد از آتلیه بپرسید چندتا عكس هدیه به شما می‌دهند، عكس عروس و داماد را كی به دست‌تان می‌رسانند و كلیپش را شب عروسی پخش می‌كنند یا نه. حتما قبل از قرارداد بستن بپرسید هزینه چاپ عكس یا درست كردن آلبوم روی هزینه‌ای كه پرداخت می‌كنید اعمال می‌شود یا نه. بعضی از آتلیه‌ها فایل عكس‌های گرفته شده را به شما نمی‌دهند تا صرفا عكس چاپ شده را از خودشان بخرید و عكس را خیلی گران‌تر با شما حساب می‌كنند. تا جایی كه ممكن است با آن‌ها قرارداد نبندید. تاریخ تحویل آلبوم و چگونگی آن را هم حتما با آتلیه چك كنید.


 • امنیت عكس‌ها

بهتر است آتلیه‌ای كه كار شما را انجام می‌دهد، آشنا باشد. هم از آن جهت كه كارشان و چگونگی تحویل آن را دیده‌اید و مطمئن هستید، هم از آن جهت كه امنیت عكس‌های شما تامین شود. در مورد امنیت عكس‌ها حتما با مسئول آتلیه صحبت كنید.


 • آنچه شما خواسته‌اید

بعضی از آتلیه‌ها خدمات خاصی ارائه می‌كنند؛ مثلا عروس و داماد را چند روز قبل از عروسی به مكان‌های مختلف حتی شمال یا خارج از كشور می‌برند تا از آن‌ها عكاسی كنند. خدمات عكاسی خارج از كشور بیشتر از 15 میلیون تومان برای‌تان خرج برمی‌دارد. تازگی‌ها مد شده عروس و داماد می‌خواهند در 4 فصل سال عكس داشته باشند. برای این عكس‌ها باید خیلی زودتر با آتلیه قرارداد ببندید تا روند عكاسی شما را زودتر شروع كنند. اما بیشتر آتلیه‌ها علاوه‌بر عكس عروسی، عكس‌هایی هم با لباس اسپرت یا لباس‌های خاص دیگر از شما می‌گیرند تا به آلبوم‌تان اضافه كنید.

 • با قیمت‌ها آشنا شوید

یكی از بخش‌های مهم و البته دوست داشتنی و هزینه‌بر مراسم ازدواج، ثبت تصویری این واقعه شیرین است. در منوی‌های معرفی شده از طرف آتلیه‌ها و مراكز عكاسی البته مجاز، پایه قیمتی كه برای منوی شماره یك ارائه می‌دهند 500 تا 650 هزار تومان است. این منو شامل فیلمبرداری 2 دوربینه توسط فیلمبردار خانم و آقا، یك تخته‌شاسی 100 در 70 دو نفره عروس و داماد و 40 عكس آلبومی است.

این ساده‌ترین منوی عكاسی و فیلمبرداری را می‌توانید با اضافه كردن مواردی دیگر تكمیل كنید و چیزهایی كه می‌خواهید را هم تهیه كنید.

عكاسی در باغ و آتلیه، عكاسی مدلینگ و اسپرت، فیلمبرداری در طبیعت، سفر به شمال، كویر، كشورهای خارجی و...عكاسی در اصطبل، محیط روستایی، ساخت كلیپ آشنایی با ژانر سینمایی و...همه و همه مواردی است كه با اضافه‌شدن به منوی اول، لیستی بلند بالا به شما ارائه می‌دهند و البته هزینه زیادی نیز برای شما در بر خواهد داشت. بالاترین هزینه‌ای كه برای این منو گفته می‌شود، 6 میلیون تومان است. منوی كامل شامل عكاسی اسپرت یكی دو ماه قبل از مراسم عروسی است به همراه عكاسی روز عروسی در باغ، آتلیه، سالن و منزل مسكونی‌شان.

فیلمبرداری كل مراسم از ابتدای روز تا پایان جشن، عكس یادگاری با والدین، مراسم روز پاتختی و...

سفر به یكی از مناطق زیبای طبیعی به‌عنوان هدیه ازدواج به هزینه آتلیه همچنین عكاسی از آن فضا و ساخت كلیپ از آن فضا هم یكی از امكانات در‌دسترس است.ارائه دی وی دی و سی دی فیلم‌ها و عكس‌ها همراه با چاپ ژورنالی عكس و....

شیرین‌ترین قسمت ماجرا


 هر فرد در طول زندگی‌اش بارها كیك و شیرینی خریده و خورده ولی این باركیك و شیرینی با بقیه فرق دارد. نكات مهمی در این مورد وجود دارد.

یكی از ویژگی‌هایی كه كیك عروسی را از دیگر كیك‌ها متمایز می‌كند تعداد طبقات آن است. این تعداد، عدد یا فرمول خاصی ندارد ولی چیزی كه در این تصمیم‌گیری تاثیر دارد تعداد مهمانان است. 

قنادان بهترین افرادی هستند كه می‌توانند شما را راهنمایی كنند با چه تعداد مهمان چند كیلو كیك یا شیرینی نیازدارید. در تهیه كیك معمولا مواد مختلفی به‌عنوان مخلفات اضافه می‌شود كه طعم و مزه خاصی به كیك می‌دهد؛ این مواد می‌تواند موز، آناناس، گردو یا شكلات باشد. توجه كنید میوه‌هایی مثل موز و آناناس ممكن است به‌دلیل برش خوردن و فاصله زمانی تهیه تا مصرف تغییر رنگ دهند پس بهتر است از قید آن‌ها بگذرید و انواع مغزها یا شكلات‌ها را انتخاب كنید. در آلبوم مدل كیك گاهی نمونه‌هایی را می‌بینید كه با گل طبیعی تزئین می‌شوند؛ شما می‌توانید برای این كار گلی هماهنگ با گل دست‌تان به شیرینی‌فروشی سفارش دهید تا هارمونی زیبایی داشته باشد. نكته‌ای كه باید به آن توجه كنید این است كه برگ‌های گردی جزو این گل‌ها نباشد، چون با هر حركتی میزان زیادی از آن روی سطح كیك پخش می‌شود و آن را غیرقابل خوردن می‌كند. توجه داشته باشید كه كیفیت كیك را فدای زیبایی‌اش نكنید. 

اگر میزان كیك شما زیاد باشد، می‌توانید از آن به‌عنوان دسر بعد از غذا استفاده كنید. یعنی دسر را از منوی غذایی‌تان حذف كنید و بخواهید كه مهمانداران كیك را بین مهمانان تقسیم كنند.


 • شیرین كام باشید

غیر از كیك عروسی، شیرینی هم جزو جدایی‌ناپذیر میزهای پذیرایی است ولی این‌كه این شیرینی‌‌تر باشد یا خشك به سلیقه و تمایل میزبان بستگی دارد. هركدام از این 2 نوع شیرینی مزایا و معایبی دارد كه با یادآوری آن می‌توانیم به شما كمك كنیم.

 • شیرینی تر: استقبال كم

شیرینی تازه یا‌ تر تنوع زیادی دارد وسرو آن می‌تواند در كنار چای یا بدون آن لذت‌بخش باشد كه براساس فصل و نوع میوه‌ها، می‌تواند تزئین متفاوتی داشته باشد. این نوع شیرینی‌ها سبك‌تر است ولی نقل و انتقال و نگهداری آن بسیار سخت و دردسر آفرین است و وجود یخچال برای حفظ تازگی آن لازم است. اگر برای روز بعد از عروسی برنامه خاصی دارید، نمی‌توانید صد در صد روی باقی‌مانده آن حساب كنید. معمولا در مجلس عروسی به دلیل وجود كیك در كنار آن، استقبال كمی از شیرینی‌تر می‌شود.


 • شیرینی خشك: برای چند روز

شیرینی خشك تنوع بیشتری دارد و می‌تواند هر نوع سلیقه‌ای را راضی كند. شاید به دلیل استفاده همگانی این نوع شیرینی خیلی به چشم نیاید و كمی بی‌اهمیت جلوه كند. یك حسن بزرگ این نوع شیرینی این است كه حمل‌ونقل آن خیلی آسان است و نیازی به نگهداری در یخچال ندارد. البته كمی سنگین است و ممكن است با توجه به وزن، تعداد كمتری را شامل شود كه این مورد هم با مشورت با قنادان كاملا قابل حل است. شما برای برنامه‌های روز آینده نیازی به سفارش مجدد ندارید و می‌توانید از باقی مانده آن برای پذیرایی مجدد استفاده كنید.


 • یك شیرینی سنتی

باقلوا یك شیرینی سنتی است كه در مراسم عروسی اهالی بعضی از مناطق ایران به تك‌تك مهمانان تعارف می‌شود. باقلوا گل یا باقلوا لوز دونوع معروف است كه به تازگی به لیست پذیرایی خیلی از مهمانی‌ها اضافه شده و این را هم بدانید كه این نوع شیرینی سنتی را باید سفارش بدهید تا به موقع به مراسم شما برسد. شیرینی كدبانو در شهر قزوین یكی از معروف‌ترین باقلواهارا برای جشن‌ها تهیه می‌كند.


 • با قیمت‌ها آشنا شوید

پذیرایی از مهمانان در طول مراسم چه در سالن و چه در خانه معمولا با میوه و شیرینی است البته بسته به سلیقه، تعداد مهمانان و البته هزینه‌ای كه برای این مورد در نظر گرفته‌اید، متفاوت است.

قیمت شیرینی در یكی از معروف‌ترین شیرینی‌فروشی‌های تهران و البته براساس نرخ مصوب به این شرح است:

 • شیرینی تر: هر كیلو 9هزار تومان
 • شیرینی خشك عادی: از 5 هزار تومان به بالا
 • شیرینی خشك خانگی: 10هزار تومان
 • شیرینی دانماركی: 4هزارتومان
 • قیمت انواع كیك خامه‌ای: 12هزار تومان
 • مارسیپان: 14هزار تومان

توجه داشته باشید كه بزرگ‌ترین كیك یك‌طبقه‌ای كه شكل و حجمی زیبا داشته باشد بیشتر از 6 كیلو نمی‌شود و معمولا برای مراسمی مثل ازدواج مرسوم نیست كه كیك یك طبقه باشد بلكه كیكی چند طبقه هم زیباست، هم متناسب و با تعداد مهمانان می‌تواند یكی از انواع دسر‌هایی باشد كه همراه شام سرو می‌شود.

از دستان عروس خانم تا كت آقای داماد


نقشه كشیدن برای زیباتر شدن مراسم عروسی یكی از هیجان‌انگیزترین بخش‌های این مراسم است. دركنار این هیجان شیرین ممكن است اضطراب‌هایی نیز برای شما به وجود بیاید و به دغدغه‌های شما اضافه شود. گل خود به تنهایی سمبل هزاران معنی و مفهوم خاص است و می‌تواند به تمام این دوران یك حس زیبا بدهد و این ساعات را برای شما خاطره‌انگیز كند. 


 • هدیه با گل

ما ایرانی‌ها رسم و رسوم زیبایی داریم كه در طول تاریخ طولانی كشورمان نسل به نسل چرخیده و به ما رسیده، یكی از این مراسم ردوبدل شدن كادوها و هدایا برای رساندن عشق و محبت بین دوطرف است، شما می‌توانید هدیه‌ای كه با علاقه خریده‌اید را با گل‌های زیبا تزئین كنید تا نشان دهید، همسرتان را بسیار دوست دارید و شاد كردن او برای‌تان اهمیت زیادی دارد. 

 • دسته گل استراتژیك

دسته گلی كه در دستان عروس خانم قرار می‌گیرد اهمیت ویژه‌ای دارد، زیرا از اولین ساعات روز عروسی تا آخرین لحظات همراه اوست و همه به زیبایی این دسته گل نگاه می‌كنند و آن را نشانه‌ای از سلیقه و هنر عروس می‌دانند؛ این دسته گل بهتر است با آرایش و لباس عروس همخوانی داشته باشد تا در زیباتر شدن او كمك كند. دسته‌ گل‌ها به شكل‌های مختلفی تزئین می‌‌شوند، پس بهتر است از قبل با شكل‌های مختلف این دسته گل‌ها آشنا شوید تا هنگام انتخاب مجبور نشوید یك تصمیم بگیرید.


 • اولین جلوه مراسم

گل‌هایی كه در جشن و سالن عروسی دیده می‌شوند، نه‌تنها در داشتن یك حس خوب به مهمان‌ها كمك می‌كنند بلكه در همه عكس‌ها و فیلم‌ها جلوه كرده و برای همیشه ثبت می‌شوند، وقتی كه مهمان‌ها وارد سالن می‌شوند، اولین چیزی كه نظرشان را جلب می‌كند زیبایی گل‌هایی است كه سالن با آن‌ها تزئین شده. این اولین چیزی است كه برای همیشه در ذهن آن‌ها و شما ثبت می‌شود، شما می‌توانید با توجه به فصل، گل‌های متفاوتی داشته باشید. 


 • دسته گلی برای یك زندگی

دسته گل مراسم خواستگاری یكی از معروف‌ترین دسته‌گل‌هایی است كه آقایان داماد برای انتخاب آن باید زمان بگذارند. شما می‌توانید با توجه به سلیقه خانمی كه قصد دارید به خواستگاری‌اش بروید، گل‌ها را انتخاب كنید و اگر از سلیقه او اطلاع ندارید بهتر است گل‌هایی را انتخاب كنید كه معنا و مفهوم عشق و علاقه را می‌دهند، مثل گل رز قرمز یا گل مریم،‌ به هرحال شما باید این دسته گل را به آب بدهید. 

 • ساده و زیبا

این روزها دیگر خبری از آن اسب سفید كه قرار بود بیاید و عروس خانم را با خود ببرد نیست، الان همه دوست دارند یك ماشین زیبا سوار شوند و با آن به خانه آرزوهای‌شان بروند، این ماشین می‌تواند قدیمی باشد. حتی می‌تواند از ماشین‌های گران‌ و مطابق روز باشد یا می‌تواند یك ماشین ساده و معمولی باشد اما هرچه كه باشد گل‌آرایی آن اهمیت بسیار زیادی دارد و می‌تواند آن ماشین را به آن اسب سفید تبدیل كند.  برخی موسسات برای شب و روز عروسی ماشین مناسب را به خانواده [ا كرایه می‌دهند


 • گل برای داماد

زمان‌های قبل گذاشتن گل در جیب بغل كت داماد آداب خاصی نداشته ولی این روزها برای این گل هم برنامه خاصی وجود دارد. این گل نباید هم‌رنگ دسته گل عروس باشد بلكه باید این 2 در كنار هم تكمیل‌كننده هم باشند و البته هماهنگی گل با لباس داماد هم مهم است. حدود قیمتی كه برای این كار مطرح می‌شود 15 تا 30 هزار تومان است. 

 • ساقدوش‌هایی از جنس گل

ساقدوش‌ها می‌توانند بهترین دوست‌های شما باشند، دوستانی كه قشنگ‌ترین خاطرات دوران مجردی‌تان را با آن‌ها دارید، اگر هم بخواهید، می‌توانید از بچه‌های خردسال خویشاوندان‌تان درخواست كنید كه شما را در این مراسم همراهی ‌كنند. این همراهان معمولا لباس‌های یك شكل می‌پوشند و حتی بهتر است دسته‌گل‌های یك‌شكل هم دردست داشته باشند. این همدستی و همشكلی همه و همه نشان‌ می‌دهد، شما برای لحظه  لحظه مراسم‌تان نقشه كشیده‌اید تا بهترین باشید. 

 • با قیمت‌ها آشنا شوید

بخش اصلی زیبایی سالن عروسی یا ماشین عروس روی دوش گل‌آرایی زیبا و مناسب است. این بخش مهم كه خیلی هم ماندگار نیست، هزینه زیادی را در بر می‌گیرد البته با كمی سلیقه و حوصله می‌توانید با تهیه گل از مراكز اصلی توزیع و پرورش گل آن را با هزینه كمتری تهیه كنید ولی زحمت تزئین و سبد كردن آن برعهده خودتان خواهد بود.در بین گلفروشی‌های متعدد نرخ‌های متفاوتی ارائه می‌شود كه بیشتر به‌عنوان قیمت  معمول برای گل‌آرایی ماشین عروس و دسته گل عروس است. این قیمت از 70 تا 80 هزار تومان آغاز می‌شود و سقفی هم ندارد.پكیج 80 هزار تومانی شامل تزئین ماشین عروس با 2سبد در جلو و عقب ماشین و یك دسته گل با 20 شاخه گل فصل است. دقت كنید كه با گرانی گل در ایام سرد سال این قیمت هم زیاد می‌شود.تزئین ماشین هم به سلیقه شما، مدل ماشین و البته رنگ ماشین بستگی دارد. شاید شما هم دیده باشید كه بعضی‌ها با میوه و بادكنك و...  ماشین عروس را تزئین می‌كنند.دسته‌گل‌های ویژه‌ای هم برای عروس طراحی شده است كه طراحی ویژه‌ای دارند مثل سنگ‌های تزئینی، پوشش شاخه‌های دسته گل هماهنگ با رنگ لباس عروس و...


ارسال نظر در " عروسی رویایی با برنامه‌ریزی ایده‌آل "

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی