close
تبلیغات در اینترنت
معرفی شغل فیلم بردار / تصویر بردار


فیلمبرداری و عکاسی

http://hamidstudio.rozblog.com/
اینـتر وب اینـتر وب
تبلیغات
تبلیغ در فان تبلیغ در فان
آخرین ارسال های انجمن
معرفی شغل فیلم بردار / تصویر بردار

 

معرفی شغل فیلم بردار / تصویر بردار

 

 


کار فیلم بردار ضبط تصاویر فیلم های سینمایی، برنامه های تلویزیونی، تبلیغاتی ، موزیک ویدئوها، جشن ها و... می باشد.
 
فیلم بردار در حوزه های مختلف فعالیت می کند. بعضی به صورت خصوصی آتلیه و مرکز فیلم برداری دایر کرده و از مجالس، همایشها، جشن ها و... فیلم برداری می کنند. این افراد لزوما به تحصیلات دانشگاهی نیازی ندارند و می توانند با گذراندن دوره هایی که در آموزشگاه ها برگزار می شوند، مهارت و توانایی لازم را کسب کنند. برخی نیز وارد بخش سینما و تلویزیون می شوند و به فیلم برداری حرفه ای می پردازند. برای فیلم برداری حرفه ای در سینما و تلویزیون هم امکان تحصیل در دانشگاه ها و آموزش آکادمیک و هم امکان یادگیری در آموزشگاه ها وجود دارد.
 

اگرچه اصل کار در هر دو بخش ماهیتی یکسان و شباهت های زیادی دارند، ولی در مطالبی که در ادامه ارائه می شود، تمرکز اصلی روی فیلم برداری حرفه ای در سینما و تلویزیون است.

فیلم بردار با دوربین های فیلمبرداری معمولی و دیجیتال و مطابق دستورات کارگردان و یا مدیر فیلمبرداری کار می کند. او می تواند به تنهایی کار فیلمبرداری را انجام داده و یا عضوی از تیم فیلمبرداری استودیوهای تلویزیونی یا پروژه های سینمایی باشد.
 
در تعریف فیلم برداری آمده است :

 

" فیلم‌برداری مهم‌ترین مرحله تولید فیلم است. این مرحله به ویژه با مهم ترین ابزار و وسایل فیلم‌سازی، یعنی دوربین و متعلقات آن، انواع نورافکن‌ها و غیره سرو کار دارد. در این مرحله علاوه بر فیلم برداری، نورپردازی، کارگردانی، صدابرداری، بازیگری و برخی جلوه های ویژه، نیز هم زمان انجام می‌شوند. پیش از اینکه وارد این مرحله شویم باید صحنه کاملا آماده باشد و بازیگران نیز برای ایفای نقش حاضر باشند."

 

 
مدیر فیلم برداری یک پروژه فیلم سازی، در کار خود معمولا یک یا چند دستیار خواهید داشت. عمدتا یک فیلم بردار هم در فیلمبرداری فیلم های سینمایی و هم در تلویزیون متخصص است، علیرغم اینکه تجهیزات و روشهای متفاوتی از یکدیگر دارند. در سال های اخیر با ورود دوربین های دیجیتال و تکنولوژی 
HD  کار با دوربین های حرفه ای بسیار راحت تر شده و تفاوت تکنیکی خاصی وجود ندارد.
 
زمان کار فیلم بردار معمولا طولانی، نامنظم و بسته به نوع پروژه گاهی در شب ها و روزهای تعطیل است. فیلم بردار باید بسیار منعطف بوده و از توان بدنی خوبی برخوردار باشد زیرا گاهی ساعت های فیلم برداری بسیار طولانی می شود.همچنین باید بتواند به راحتی در ارتفاع، روی جرثقیل و یا داربست فیلمبرداری کند.
 
محل کار فیلم بردار می تواند در فضاهای مختلف از استودیوی فیلم برداری تا فضاهای باز در شرایط مختلف آب و هوایی باشد. فیلم بردار باید بتواند در مکان ها و شرایط مختلف کار کند. گاهی نیز باید در سفر بوده و تا مدت زیادی از خانواده خود دور باشد
.
 

در ادامه اطلاعات کاملی در مورد وظایف، دانش و مهارت مورد نیاز، تحصیلات لازم و نحوه ورود به شغل، بازار کار و فرصت های شغلی، میزان درآمد و تعدادی از فیلمبرداران معروف کشور ارائه می شود.

 

 

وظایف فیلمبردار

 

 • تنظیم و مکان یابی تجهیزات فیلمبرداری
 • برنامه ریزی و گرفتن فیلم به صورت تمرینی
 • دنبال کردن روند فیلمنامه و پیروی از دستورات کارگردان و یا مدیر برنامه (در استودیوهای ضبط تلویزیون)
 • انتخاب مناسب ترین لنزها و زاویه های دوربین
 • حل مشکلات فنی و عملی از جمله نوردهی
 • همکاری نزدیک با عوامل فنی مانند نور و صدا

 

  
 

 

مهارت و دانش مورد نیاز

 

 • مهارت های عملی خوب و آشنایی با تجهیزات فیلمبرداری
 • علاقه فراوان به عکاسی، فیلم و ویدئو
 • مهارت های ارتباطی خوب - برای ارتباط مناسب با کلیه عوامل فیلم
 • توانایی انجام صحیح دستورالعمل ها و توجه زیاد به جزئیات - به منظور دنبال کردن درست رویه فیلم نامه مطابق با دستورات کارگردان
 • دید هنری نسبت به رنگ ها - برای گرفتن تصاویری حرفه ای و زیبا
 • حفظ آرامش تحت شرایط کاری پرفشار - چون معمولا پروژه های سینمایی و تلویزیونی روندی طولانی و بسیار پرفشار دارند.
 • توانایی انجام کار تیمی - برای همکاری مناسب با کلیه عوامل فیلم یا برنامه با هدف تولید محصولی با کیفیت
 • توان بدنی و استقامت خوب برای نگه داشتن و حرکت تجهیزات فیلم برداری و ساعات کار طولانی

 

 

 

تحصیلات لازم و نحوه ورود به شغل

 

یکی از مهم ترین عوامل برای موفق شدن در کارهای هنری از جمله فیلم برداری داشتن علاقه، استعداد و پشتکار است. فیلم برداران زیادی هستند که تحصیلات دانشگاهی مرتبط نداشته اند و با گذراندن دوره های آموزشی موجود در آموزشگاه ها وارد این شغل شده و حتی گاهی در آن بسیار موفق بوده اند. این امر در مورد فیلم بردارانی که در اتلیه ها مشغول هستند و به کار فیلم برداری مجالس، جشن ها و گاهی برخی امور تبلیغاتی می پردازند، بسیار مصداق دارد.

برای ورود به حوزه فیلم برداری حرفه ای در بخش سینما و تلویزیون معمولا افراد باید در رشته فیلم برداری (یکی از گرایش های رشته سینما) تحصیل کرده باشند. البته گاهی افرادی بدون داشتن مدرک دانشگاهی، با گذراندن دوره های آموزشی مرتبط می توانند وارد حوزه فیلم برداری در سینما و تلویزیون شوند.

 


بازار کار و آینده شغلی فیلمبردار

 

در حوزه سینما و تلویزیون، فیلم بردار می تواند به صورت مستقل و قراردادی کار کند. اگرچه معمولا شبکه های تلویزیونی، فیلمبرداران را  استخدام می کنند ولی کار کردن در سینما عمدتا به صورت قراردادی است و از یک فیلم تا فیلم دیگر تغییر می کند. در سینمای مستند نیز ممکن است فیلم بردار فیلم خود باشد!. برای شروع کار معمولا افراد از دستیاری فیلمبرداری شروع کرده و به مرور تا رده مدیر فیلم برداری پیشرفت می کنند.

فیلم بردار می تواند آتلیه فیلم برداری راه اندازی کرده و به طورمستقل کار کند.

در مورد وضعیت اشتغال و بازارکار فیلمبردار در ایران اطلاعاتقابل استنادی در دسترس نیست. به طور کلی رقابت در رشته های هنری به خصوص در حوزهسینما و تلویزیون شدید است. افرادی موفق ترند که علاوه بر داشتن دانش لازم، ازمهارت و توانایی کافی برخوردار باشند. شغل فیلم برداری در کشور با مسایل و مشکلاتیروبرو است که برخی از انها عبارتند از :

 

 • عدم تخصیص تسهیلات برای خرید دوربین ها و تجهیزات جدید به فیلم برداران
 • عدم توجه به مزایای شغلی از قبیل بیمه و برخوردار نبودن از حقوق صنفی فیلم برداران مستند

 

 
وضعیت استخدام این شغل در برخی کشورهای جهان به شرح زیر است :

آمریکا - پیش بینی ها نشان می دهد میزان استخدام فیلمبرداران بین سال های
2010 تا 2020، رشد 2 درصدی خواهد داشت. در حالی که متوسط این رشد برای همه مشاغل 14 درصد می باشد.

استرالیا
در بازه زمانی 5 سال گذشته میزان استخدام این شغل رشد منفی 8.3 درصدی داشته و روند نسبتا ثابتی در آینده برای آن پیش بینی می شود.

 

 

میزان درآمد فیلمبردار

 

درآمد فیلم بردار بسته به نوع کار و قرارداد او متفاوت است. فیلم برداری که به طور مستقل در آتلیه کار می کند، با توجه به تعداد کار و قرارداد ماهیانه خود درآمد معینی دارد. فیلم برداری که در شرکت های خصوصی استخدام شده است، با توجه به سیاست ها و وضعیت مالی شرکت، روی حقوق ماهیانه ای با آنها توافق می کند.

بسیاری از فیلم برداران حرفه ای نیز به صورت قراردادی و پروژه ای با تهیه کنندگان مختلف کار می کنند. درآمد آنها نیز در پروژه های مختلف، متفاوت است.


میزان درآمد فیلم بردار در کشورهای مختلف جهان عبارتند از :

 

آمریکامتوسط درآمد سالانه این شغل 40.390 دلار (برای همه مشاغل 33.840 دلار) در سال 2010 و مطابق با آخرین آمارهای سال 2013، 40.300 دلار بوده است.

استرالیا
متوسط درآمد سالانه این شغل72.000 دلار (قبل از کسر مالیات) می باشد.

انگلستان - با توجه به نوع قراردادها متفاوت است
.
 
 

 

شخصیت های مناسب این شغل

 

در یک انتخاب شغل صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، مهارت ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و ... برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.

به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این شغل موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این شغل معرفی می شوند، عموما این کار را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.

 


شخصیت های مناسب این شغل بر اساس شخصیت شناسی
MBTI :

ISTP این تیپ شخصیتی از مشاغل ملموس لذت می برد. او قدرت مشاهده خوبی داشته و به جزئیات توجه زیادی دارد.

 

 

 

برخی از فیلمبرداران معروف ایرانی

 

عکاس باشی مسیر ایرانی

میرزا ابراهیم عکاس‌باشی :  نخستین فیلم بردار ایرانی

نعمت حقیقی مسیر ایرانی

نعمت حقیقی : فیلم بردار فیلم های داش آکل، شازده احتجاب، سفیر، روز شیطان، عروس، شوکران و...

زرین دست مسیرایرانی

علیرضا زرین دست : فیلم بردار فیلم های عروسی خوبان، خط قرمز، ضیافت، حکم، آتش بس، بی پولی، موج سوم، سوپر استار، تلفن همراه رئیس جمهور و...

محمود کلاری مسیر ایرانی

محمود کلاری : فیلم بردار فیلم های مدرسه موشها، شیر سنگی، مادر، دلشدگان، لیلا، قرمز، بوتیک، بید مجنون، خاک آشنا، چهل سالگی، برف روی کاج ها، گذشته و...

هومن به منش مسیر ایرانی

هومن بهمنش : فیلم بردار فیلم های آن سه ، شیرین، پذیرایی ساده، خوابم می یاد، زندگی خصوصی آقا و خانم میم، دربند و...

 


 

 

 

 

 تحقیق، ترجمه و گردآوری  

  گروه شغل و بازار کار مسیر ایرانی  


 

 

 

 

 

 

 

 

Introducing the cameraman job / vector image

 
Work cameraman recording movies, television programs, commercials, music videos, festivals and more.
  
Cinematographer working in different areas. Some private studio and filmed Center established and meetings, conferences, celebrations, and they filmed. These people do not necessarily need a college education can be organized courses in schools, skills and abilities necessary to win. Some are into film and television and film career pay.
 Conventional and digital video cameras and works under the orders of the Director or Director of Photography. He can work alone or as part of the filming done and television studios or film projects to be shot.
  
Filmed in the definition reads:

 

"Video is the most important stages of film production. These steps, especially the most important tools of filmmaking, the camera and its accessories, soffits and other types of deals. During this phase, in addition to filming, lighting, directing, sound, acting and

 

 
Project director filming a movie in your work, you will usually have one or more assistants. A cameraman filmed primarily in movies and television specialist, although the equipment and methods are different from each other.
  
Usually, a long-time cinematographer, irregular and sometimes in the evenings and weekends depending on the project is.
  
Cameraman can work in different spaces from the studio to shoot outdoors in various weather conditions is. Cameraman must be able to work in different places and situations. Sometimes the need to travel and be away from their family for a long time.
  
More detailed information about the tasks, knowledge and skill requirements, qualifications needed and how to enter the job market and job opportunities, income and number of cameramen country is famous for.

  

 

Tasks Photography

 
• Setting and location filming equipment
• Planning and training for movie
• Follow the script and follow the instructions of the director or the director of the program (in the recording studios TV)
• Choose the most suitable lenses and camera angles
• Technical and practical problems such as exposure
• Working closely with technical factors such as light and sound

 

  
  

 

Skills and knowledge required

 
• good practical skills and familiarity with video equipment
• huge interest in photography, film and video
• Good communication skills - good communication with all crew
• Ability to carry out instructions correctly and great attention to detail - in order to follow the correct procedures in accordance with the instructions of the director's film
• artistic vision than paint - to capture beautiful images of professional and
• remain calm under stressful conditions - such as cinema and television projects usually have a long process and very stressful.
• Ability to work in a team - to work properly with all of the film or program is aimed at producing a quality product
• Physical strength and stamina are good for keeping the motion capture equipment and long hours

 

 

 

Education necessary to enter the job

 

One of the most important factors to be successful in the art of capturing interest, talent and perseverance. This is a movie about the studio Brdarany are busy filming and working parties, celebrations and promotions are sometimes much is true.

To enter the field of film professionals in the film and television often have a degree in film (one of the trends Cinema) are studied. However, sometimes people without college degrees, training courses related to the field can be filmed in cinema and television.

 


The labor market and job prospects Photography

 

In the field of cinema and television cameraman can be independent and contract work. Although usually television networks, video hire, but working in a movie theater is primarily a contract basis to other films will change. Documentary films may also be in his film. Usually people start to begin filming assistant director filmed live by to browse to the category.

Cameraman could film studio setup and Tvrmstql work.

Employment and labor market situation in Iran cameraman citation Atlaatqabl available. Competition in the arts in general and television in particular Hvz·hsynma severe. People are more successful that in addition to knowledge, and abilities sufficient to Azmhart. Filmed jobs in Mshklatyrvbrv problems and that some of them are:

 
• Lack of facilities allocated for the purchase of new equipment, cameras and camcorders
• Due to the lack of benefits, such as insurance and not having a documentary filmed union rights

 

 
Employment status of the profession in some countries are as follows:

America - video projections show employment rates between 2010 and 2020, growth was 2 percent. While the average growth for all occupations is 14%.  

 

Photography Income

 

Cinematographer earning her contract vary depending on the type of work. Filmed independently in the studio working, according to the contract of employment and your monthly income is set. Filmed in a private company has been hired, according to the policy and the financial situation of the company, the salaries are in agreement with them.

Many professional cameraman as well as contract and project work with different suppliers. Their earnings in projects varies.


Filmed income countries around the world include:

 

America - average annual income of U.S. $ 40.390 jobs (jobs for 33.840 dollars) in 2010, according to the latest statistics of 2013, was $ 40.300.

Australia - an average annual income of $ 72,000 job (before taxes) is.

UK - varies according to the type of contract.
  
 

 

Appropriate character jobs

 

In a proper career choice, several factors such as personality traits, values, interests, skills, family circumstances, and the circumstances of each individual must be considered. One of the most important factors is the character. Understanding personality is a complex process and requires expertise and time.

But the research has been done on personality types that are defined for this job, it is generally more desirable to have more job satisfaction.

 


Appropriate characters based on the character of the job MBTI:

The ISTP personality type has enjoyed a tangible jobs. He had good powers of observation and attention to detail.

 

 

 

Some famous Iranian cinematographers

 To be a photographer Iranian route
 
Mirza Ibrahim Kasbashy first Iranian cinematographer
 

The true blessing of the Iranian route
 
True Delight: cameraman films Dash Akol, Prince Ehtejab ambassador day Naughty Bride, hemlock and ...
 

Golden hands Msyrayrany
 
A. Golden Hands: wedding film Blessed, Red Line, banquet, death, cease fire, poverty, Third Wave, Super Star, a mobile phone and a president ...
 

Mahmoud Kalari Iranian route
 
Mahmoud Kalari: school film animal, stone lion, mother, Delshodegan, L., red, boutique, Willow, familiar territory, forties, the snow on the pine, backgrounds and ...
 

H. Manners route to Iran
 
Behmanesh: cameraman films three sweet, simple catering, to my mind, the private life of Mr and Mrs M, captive and ...
 

 


  

 

 

  
Research, translation and compilation
 
  
Group work and the work of the Iranian route 
  


    

  

  

  

 


ارسال نظر در " معرفی شغل فیلم بردار / تصویر بردار "

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی