close
تبلیغات در اینترنت
انواع فرمت ها ویدئو


فیلمبرداری و عکاسی

http://hamidstudio.rozblog.com/
اینـتر وب اینـتر وب
تبلیغات
تبلیغ در فان تبلیغ در فان
آخرین ارسال های انجمن
انواع فرمت ها ویدئو

آشنایی با انواع کیفیت فیلم (ریلیز)

در ادامه مطلب بخوانید ...

 

آشنایی با انواع کیفیت فیلم (ریلیز)

CAM
این نوع فیلم‌ها معمولا توسط یک دوربین ویدیویی دیجیتال در سالن سینماهای آمریکا ضبط می‌شوند. گاهی از یک سه پایه برای ثابت کردن دوربین در محل استفاده می‌شود، ولی اکثرا استفاده از سه پایه ممکن نیست و در طول فیلم لرزش دوربین کاملا احساس می‌شود. حتی بعضی اوقات محل نشستن فرد فیلمبردار ثابت نیست و قسمت‌هایی از فیلم از زوایای دیگر فیلمبرداری می‌گردد! این فیلم‌ها معمولا Crop شده‌اند و هنگامی که نوشته‌ای روی پرده نمایش داده شود، این حالت مشخص می‌گردد (مثلا نیمی از نوشته دیده نمی‌شود). صدا از طریق میکروفون خود دوربین ضبط می‌شود و خصوصا در فیلم‌های کمدی، صدای خنده تماشاگران شنیده می‌شود. عمدتا کیفیت صدا و تصویر این ریلیز بسیار پایین است ولی گاهی در صورت خالی بودن سالن سینما، صدای مفهوم‌تری ضبط می‌گردد. این ریلیز معمولا یک یا دو روز پس از اکران فیلم بر روی شبکه قرار می‌گیرد.

TeleSync یا TS
این نوع ریلیز از لحاظ کیفیت تصویر تقریبا شبیه CAM بوده ولی صدای آن از یک منبع خارجی ضبط شده است (این منبع معمولا Jack خروجی هدفون در صندلی مخصوص افراد با شنوایی ضعیف در سینماهاست). در صورت ضبط مستقیم صدا توسط دوربین به دلیل وجود نویز زیاد در محیط، کیفیت نهایی قابل قبول نخواهد بود. اکثر اوقات این ریلیز در یک سالن خالی سینما یا از پنجره اتاقک آپاراتچی سینما و به وسیله دوربین‌های حرفه‌ای‌تر گرفته می‌شود، در نتیجه کیفیت تصویر اندکی بهبود می‌یابد. دقت کنید که خیلی از لینک‌هایی که در نام آنها TS دیده می‌شود، در حقیقت CAM هستند و تنها عنوانشان عوض شده است پس در صورت وجود Sample برای فیلم، قبل از دانلود کامل حتما نمونه را چک کنید.

TeleCine یا TC
یک دستگاه «تله سینه» از روی نوار Positive فیلم (همان نوار آپارات در سینما) یک نسخه دیجیتالی ایجاد می‌کند. از لحاظ تئوری کیفیت صدا و تصویر این ریلیز باید خوب باشد، ولی بسته به نوع دستگاه TeleCine و مهارت فردی که با دستگاه کار می‌کند، عموما کیفیت‌ها نوسان دارد. در این نوع ریلیز، نسبت طول به عرض (Aspect Ratio) کاملا صحیح است (و فیلم کشیده شده یا Crop شده نیست). مخفف TC را نباید با TimeCode اشتباه کرد. TimeCode شمارش‌گر زمانی است که در گوشه بعضی فیلم‌ها دیده می‌شود.

 

 

Screener

یا SCR
معمولا پیش از اکران عمومی فیلم‌ها، نسخه‌ای از فیلم بر روی نوار VHS به فروشگاه‌های ویدیویی و یا مراکز فرهنگی جهت کارهای تبلیغاتی و یا بررسی و نقد فیلم فرستاده می‌شود. نسبت ابعادی (Aspect Ration) این فیلم‌ها همواره 4:3 است (به صورت تمام صفحه). یکی از مشکلات این نوع ریلیز پیغام هشداری است که بر روی این فیلم‌ها درج می‌گردد. این پیغام حاوی اطلاعات کپی رایت فیلم و پیگیری کپی‌برداری غیرقانونی از فیلم است. این پیغام معمولا در فواصل زمانی مشخص و برای چند ثانیه به نمایش در می‌آید (در مواردی در کل زمان فیلم نیز وجود دارد). بسته به کیفیت و کارآیی ابزارآلات استفاده شده برای تهیه نسخه SCR، فیلم ممکن است کیفیت خیلی خوب (کپی از نسخه Master) و یا کیفیت بسیار ضعیف داشته باشد. این فیلم‌ها عموما به صورت VCD یا حداکثر SVCD در آمده و روی شبکه قرار می‌گیرند.

DVD-Screener یا DVDSCR
این ریلیز ویژگی‌هایی شبیه Screener دارد اما نکته این است که در دو سه سال اخیر، نسخه‌های پیش‌نمایش به صورت DVD (ولی یک DVD بدون اضافات و پشت‌صحنه‌ها و...) ارایه می‌شوند. در این نوع نیز اکثرا پیغام Ticker یا همان هشداردهنده کپی‌رایت وجود دارد. DVDSCRها اکثرا به صورت SVCD یا Xvid و DivX تبدیل شده و سپس روی شبکه قرار می‌گیرند.

DVD-Rip
یک کپی از نسخه DVD نهایی است که به بازار ارائه شده است. این ریلیز معمولا با اندکی فاصله از پایان اکران فیلم در سینماها، در اینترنت پخش می‌گردد. اکثر DVD-Ripها به صورت DivX یا Xvid تبدیل و ارایه می‌گردند.

R5
R5 مخفف Region 5 است. می‌دانید که در ریلیز DVDها در جهان، کل دنیا به 5-6 ناحیه تقسیم‌بندی شده است. به عنوان مثال Region 1 شامل کشورهای آمریکای شمالی، Region 2 شامل اروپا و خاورمیانه و غیره. Region 5 هم کشور روسیه و کشورهای اروپای شرقی را شامل می‌گردد. یک تفاوت DVDها در نواحی مختلف در Rating آنهاست، مثلا صحنه‌های دارای خشونت یا Nudity در ناحیه خاورمیانه حذف می‌گردند. تفاوت دیگر زبان فیلم و زبان زیرنویس DVD است. در Region 5 همیشه DVDها چند هفته زودتر به بازار می‌آیند (چون در این منطقه عموما اکران سینمایی همزمان با جهان وجود ندارد). پس R5 از نظر کیفیت تصویر همانند یک DVD-Rip است، ولی چون زبان دی‌وی‌دی‌های ناحیه 5 انگلیسی نیست، در ریلیز R5 صدای انگلیسی از یک منبع خارجی گرفته شده و روی فیلم سینک می‌گردد.

VHS-Rip
معمولا فیلم‌های ورزشی، فیلم‌های اسکیت‌سواری و فیلم‌های P.O.R.N بر روی نوار VHS وارد بازار می‌شوند. این ریلیز نسخه دیجیتالی همان نوارهای VHS است.

TV-Rip
عبارت است از اپیزودهای مختلف سریال‌های تلویزیونی که توسط دستگاههای DVD ماهواره‌ای و یا از شبکه‌های کابلی آمریکا ضبط می‌گردند. در برخی از این نوع فیلم‌ها، مثل مسابقات کشتی کج (یا کچ!!) در انتهای هر اپیزود، مصاحبه‌ها، پشت‌صحنه‌ها و حتی مسابقات غیررسمی نیز نمایش داده می‌شود. واژه PDTV در لینک مربوط به سریال‌ها بسیار مشاهده می‌گردد. PDTVها از طریق یک کارت کپچر دیجیتال در کامپیوتر به طور مستقیم دریافت و ذخیره می‌گردند، لذا معمولا بهترین کیفیت را دارند. این ریلیز هم به صورت SVCD و هم به صورت Divx/Xvid یافت می‌شود.

WorkPrint یا WP
این ریلیز یک نسخه از فیلمی است که هنوز مراحل Post Production آن به پایان نرسیده است. در این نوع ممکن است برخی از صحنه‌ها و یا موسیقی‌ها و صداها موجود نباشند و کیفیت تصویر نیز از خیلی ضعیف تا بسیار عالی متغیر است. برخی از WPها با نسخه نهایی تفاوتهای زیادی دارند (به عنوان مثال در نسخه WP فیلم مردان سیاهپوش 2، به جای تمام هیولاها، بازیگر با لباس تمام آبی قرار دارد !). این ریلیز  تنها برای کسانی مناسب است که حوصله منتظر ماندن برای نسخه کامل فیلم را ندارند و یا تشنه دیدن فیلم خاصی هستند.

Divx Re-Enc
این نوع فیلم‌ها در واقع حاصل تبدیل VCD اریجینال فیلم به یک فایل با حجم پایین (150 الی 250 مگابایت) از نوع Divx/Xvid هستند. عموما لینک‌های این ریلیز در فروم‌ها با ظاهری شبیه Film.Name.Group.1of2 دیده می‌شوند. دو گروه مشهور که Divx Re-Enc را تهیه و در شبکه پخش می‌کنند عبارتند از SMR و TND. این ریلیز اصولا ارزش دانلود کردن ندارد مگر اینکه شما بر داشتن فیلم با حجم پایین ولی با بهترین کیفیت ممکن اصرار داشته باشید.

Watermarks
بسیاری از فیلم‌هایی که از طریق بلاگرهای آسیای شرقی در شبکه گسترش می‌یابند (که به Asian Silvers یا PDVD معروفند) در گوشه‌ای از تصویرشان، نام گروه مسئول در خرید و پخش غیرقانونی فیلم به صورت یک حرف یا یک عبارت درج شده است. مشهورترین این عبارت‌ها Globe است که در گوشه اکثر ریلیزهای TV-Rip دیده می‌شود.

BD-Rip یا BluRay DVD Rip
واضح است که این کیفیت از روی نسخه بسیار با کیفیت BluRay تهیه می‌شود و بالاترین کیفیت و البته بالاترین حجم را دارد... (گاهی اوقات حجم آنها به 20 گیگابایت می‌رسد) دقت داشته باشید که عبارت BluRay سرهم بوده و استفاده از BR-Rip اشتباه است.
                            

آشنایی با انواع قالب‌ها

VCD
VCD یک قالب بر پایه فشرده‌سازی MPEG1 و دارای Bitrate ثابت 1150 کیلوبیت در ثانیه (kbps) و نیز رزولوشن 352x240 نقطه است. VCDها اکثرا برای انتقال ریلیزهای با کیفیت پایین‌تر
(Screener ، TC،TS ، CAM) مورد استفاده قرار می‌گیرد، برای اینکه کل فیلم حجم کمتری پیدا کند و بتوان مدت زمان بیشتری از فیلم را در یک دیسک جای داد. هم VCDها و هم SVCDها، بر اساس دقیقه زمان‌بندی می‌شوند در حال حاضر دقیقا می‌توان 80 دقیقه فیلم VCD را بر روی یک سی‌دی 700 مگابایتی جا داد.

SVCD یا Super VCD
SVCD قالبی بر پایه الگوریتم فشرده‌سازی MEPG2 بوده (همانند DVD) و می‌تواند نرخ Bitrate متغیری تا حداکثر 2500 کیلوبیت در ثانیه (kbps) داشته باشد. رزولوشن تصویر در این قالب 480x480 نقطه است لیکن حین پخش (توسط کامپیوتر یا دستگاه DVD-Player) نسبت ابعادی آن به 4:3 تبدیل می‌یابد (توجه دارید که رزولوشن 480x480 یک تصویر مربعی به ما میدهد، ولی نسبت طول به عرض تلویزیون‌ها یا مانیتورهای عادی 1.33 و مستطیلی است). با توجه به نرخ Bitrate متغیر، مدت زمانی از فیلم SVCD که می‌توان بر روی یک CD جای داد متفاوت است و به طور معمول 35 تا 60 دقیقه فیلم SVCD روی یک CD جای می‌گیرد. برای رسیدن به کیفیت بهتر در SVCD، در هنگام Encode کردن فیلم مادر، از روش Multiple-Pass استفاده می‌شود. این روش زمان طولانی‌تری را می‌طلبد ولی حاصل آن فیلمی با حجم کمتر و کیفیت بهتر است.

XVCD/XSVCD
گاهی VCD و SVCDهایی هستند که از قوانین و مبانی استاندارد این قالب‌ها پیروی نمی‌کنند. در هر کدام از آنها ممکن است رزولوشن و یا Bitrate چیزی متفاوت از مقادیر استاندارد باشد. این نوع فیلم‌ها، معمولا در کامپیوتر به راحتی به نمایش در می‌آیند ولی دستگاه‌های پخش‌کننده دیسک (DVD Playerها) عکس‌العمل‌های متفاوتی نسبت به آنها دارند (مثلا دستگاههای Philips آنها را بدون مشکل پخش می‌کنند ولی اکثر دستگاههای Sony فقط صدای این فیلم‌ها را پخش می‌کنند). این قالب معمولا توسط افرادی استفاده می‌شود که قصد ریلیز و پخش فیلم در اینترنت را ندارند و فیلم را برای آرشیو شخصی‌شان می‌خواهند.

Divx/Xvid
Divx (بخوانید: دیو اکس نه دایوایکس!) قالبی است که برای استفاده در پلت‌فرمهای چندرسانه‌ای طراحی شده است. Divx از دو سیستم کدینگ، یکی Low Motion و دیگری High Motion استفاده می‌کند. تا دو سال پیش تنها کدینگ Low Motion وجود داشت، و اگر دقت کنید، در فیلمهای Divx سالهای پیش فیلمهای Drama ، Romance و... که دارای صحنه‌های اکشن زیاد نبودند، کیفیت قابل قبولی داشتند ولی در همان زمان، فیلمهای اکشن که دارای صحنه‌هایی با حرکت دوربین زیاد و سریع بودند، در قالب Divx دچار مشکل می‌شدند و کیفیت شدیدا افت می‌کرد. از اواخر سال 2004 و با آمدن Divx نسخه 5، کدینگ High Motion این مشکل را برطرف نمود. روشی تحت عنوان SBC یا Smart Bitrate Control در این نسخه به کار گرفته شده که در حین کدینگ فیلم مادر، بسته به نوع صحنه‌ها، سیستم کدینگ بین دو حالت Low Motion و High Motion سوئیچ می‌شود. این قالب حالت Anamorphic دارد و مقادیر Bitrate و رزولوشن قابل تغییر و انتخاب دلخواه هستند. اما تفاوت DivX و Xvid چیست؟ بد نیست بدانید، Xvid قالب اصلی و قدیمی‌تر است (اگر چه اکنون DivX شناخته شده‌تر است). قالب Xvid از ابتدا به صورت Open Source (کد باز) طرح‌ریزی شده و هر کس می‌تواند بنا به دلخواه خود تغییراتی در برنامه کدینگ آن ایجاد کند، ولی DivX در واقع نوع انحصاری شده Xvid است و تغییرات در این قالب تنها توسط شرکت دارنده کپی‌رایت آن ایجاد می‌شود. همچنین در Divx تنظیمات مربوط به انتخاب Bitrate، رزولوشن، MultiPass Enconding و... بسیار محدود شده‌اند. به تازگی شرکت‌های سازنده DVDPlayer نیز به مزیت‌های این قالب (کاهش شدید حجم فایل بدون کاهش آنچنانی از کیفیت فیلم در مقایسه با DVD) پی برده‌اند و در محصولات خود از DivX و Xvid نیز پشتیبانی می‌کنند.

CVD
CVD ترکیبی از دو قالب VCD و SVCD می‌باشد و عموما توسط اکثر دستگاه‌های DVD-Player پشتیبانی می‌شود. این قالب دارای کدینگ MPEG2 و نیز نرخ Bitrate مشابه SVCD است ولی رزولوشن آن 352x480 نقطه است. در حال حاضر هیچ گروهی فیلم‌ها را در این قالب ریلیز نمی‌کند.

DVD-R
DVD مخفف Digital Versatile Disc است (یعنی دیسک چند منظوره دیجیتالی) . قطعا تا کنون با انواع مختلفی از دی‌وی‌دی‌ها روبه‌رو شده‌اید. مثل: DVD-R ، DVD+R ، DVD-RAM و DVD-RW و یا Mini-DVD.
آنچه ما بیش از همه در بازار ایران می‌بینیم و با آن سر و کار داریم DVD+R و DVD-R است. بد نیست بدانید این دو نوع از لحاظ ساختاری هیچ تفاوتی با هم ندارند. موضوع اصلی در مورد این دو به دعوای تولیدکنندگان DVD در اواسط دهه 90 برمی‌گردد. شرکت‌های پاناسونیک، توشیبا، اپل، هیتاچی، ان ای سی، پایونیر، سامسونگ و شارپ از DVD-R پیشتیبانی می‌کنند، حال آنکه شرکتهای فیلیپس، سونی، هیولت پاکارد، بل، ریکو، یاماها و سایر تولیدکنندگان DVD از DVD+R حمایت می‌کنند. (دعوا تنها بر سر ثبت این محصول به نام گروه خود است!!). DVDهای موجود در بازار ما عموما از نوع یک طرفه و یک لایه هستند و می‌توانند 4.7 گیگابایت اطلاعات ذخیره کنند (این حجم در حالت دولایه به 9.4 و در حالت دوطرفه و دولایه به 17 گیگابایت می‌رسد). فیلم‌های DVD دارای قالب فشرده‌سازی MPEG2 (همانند SVCD) هستند ولیکن رزولوشن آنها به طور استاندارد 720x480 نقطه بوده و دارای نرخ Bitrate متغیری از 2 تا 10 مگابیت در ثانیه (Mbps) می‌باشند. یکی از مزیت‌های DVD امکان انتخاب زیرنویس به زبان‌های مختلف و حتی انتخاب زبان دوبله فیلم در برخی از آنهاست. در بسیاری از DVDها پشت‌صحنه‌های فیلم و یا تبلیغ سایر فیلم‌ها و گاها Music Videoهای مرتبط با فیلم گنجانده می‌شود. حتما به یاد دارید که در اوایل ورود DVD به بازار، بحث از گنجاندن امکان انتخاب نمای دید (Viewing Angle) در DVDها بود، ولی بد نیست بدانید این اتفاق جز در تعداد معدودی از فیلم‌ها رخ نداد و کم‌کم به فراموشی سپرده شد.

Blu-Ray
در سال 2002 دو شرکت سونی و فیلیپس بعد از مدت‌ها همکاری در ساخت دیسک‌های نوری، تکنولوژی جدیدی که بر اساس پرتوهای لیزر آبی کار می‌کند، Blu-Ray و HD-DVD نامگذاری شده است.
به وسیله این فرمت می توان بر روی یک دیسک یک لبه blu-ray اطلاعاتی با حجم 23.3، 25 و 27 گیگابایت و یعنی حدود 4 ساعت فیلم با فرمت (High-definition (HDTV و 13 ساعت فیلم با فرمت (Standard-definition (SDTV را ذخیره کرد. همچنین یک دیسک 2 لبه blu-ray می‌تواند حجمی برابر با 46.6، 50 و 54 گیگابایت را در خود جای دهد که این مقدار حافظه تقریبا برای 8 ساعت فیلم HDTV کافی می‌باشد.

مزایای دیسکهای Blu-Ray
یکی از تفاوتهای بزرگ بین تکنولوزی Blu-Ray با دیگر فناوری‌ها در ضخامت لایه پلاستیکی است که در دیسک نوری به کار می‌رود. در دیسک‌های DVD معمول و HD-DVD ضخامت این لایه در حدود 0.6 میلیمتر است (600 میکرو) که به وسیله یک لایه پلیمری و فرعی پوشانده شده است. در صورتیکه در دیسک‌های Blu-Ray این لایه تنها در حدود 0.1 میلیمتر ضخامت دارد که به وسیله لایه‌های فرعی بسیار نازکی پوشانده شده است. در نتیجه به علت نازک بودن لایه‌های دیسک Blu-Ray
1. پخش شدن و پراکندگی امواج لیزر کمتر خواهد بود
2. کمبود مواد و نازکی لایه‌ها باعث افزایش نفوذپذیری لیزر و همچنین موجب ایجاد نقاط نازکتر و کوچکتر بر روی سطح دیسک می‌شود که این عامل باعث افزایش میزان ذخیره‌سازی اطلاعات بر روی هر لایه از دیسک می‌شود و به همین دلیل دیسک‌های Blu-Ray دارای ظرفیت بالاتری نسبت به DVD و HD-DVD هستند.

معایب دیسکهای Blu-Ray
اگرچه کاهش ضخامت دیسک باعث افزایش ظرفیت در دیسک‌های Blu-Ray گردیده است، این عامل باعث ایجاد مشکلاتی نیز می‌شود:
1. در دیسک‌هایBlu-Ray به علت کاهش ضخامت دیسک، مقاومت آن در برابر خراش‌ها و ضربه‌ها کم شده است و در صورت ایجاد خراش بر روی دیسک و یا هرگونه برخورد کوچک، شاهد اختلال در بازیابی اطلاعات خواهیم بود.
2. یکی دیگر از عیوب دیسک‌های Blu-Ray نزدیک بودن لنز به صفحه دیسک است که این عامل سبب اختلال در کار لنز درایوها می‌شود. زیرا در صورتی که به طور ناگهانی ضربه کوچکی به درایو وارد شود، باعث تماس بین دیسک و لنز خواهد شد و در کار درایو و دیسک ایجاد اختلال خواهد کرد.
(اشاره : شرکت TDK نوع جدیدی از دیسکهای نوری خود را که در مقابل آسیب‌ها مقاوم است به بازار عرضه نموده و آن را Armor Plating نامیده است. بر طبق گفته TDK این دیسک‌ها مقاومتی در حدود 100 برابر دیسک‌های معمولی دارند).
فرمت جدید دیگری بنام HD DVD که توسط شرکت Toshiba گسترش یافته رقیب اصلی blu-ray محسوب می‌شود. این فرمت تنها می‌تواند حجمی برابر 15 گیگابایت را بر روی یک دیسک یک لبه ذخیره کند که نسبت به blu-ray بسیار کمتر است.
انتظار میرود تا Blu-ray به زودی بتواند با انتقال ضبط کننده‌های VCR و DVD به فرمت HDTV خود را به عنوان فرمت استاندارد PCها و فیلم‌های HD معرفی کند.

HD-Rip
این کیفیت از روی DVD اصلی با تجهیزات حرفه‌ای و با ابعاد HD ضبط می‌شود. 720p یا 1080p

آشنایی با انواع فرمت‌های فایل‌های صوتی و تصویری

MP3
اصلی‌ترین فرمت موسیقی قابل پخش روی پخش‌کننده‌های همراه، MP3. است. این فرمت که به عنوان محبوب‌ترین و اصلی‌ترین فرمت پخش موسیقی در اینترنت مورد استفاده قرار می‌گیرد، سال‌هاست به عنوان یک استاندارد بین‌المللی در بین تمامی نرم‌افزارها و سرویس‌های پخش موسیقی پذیرفته شده است. نام MP3 از نام نوع فایل MPEG و لایه صوتی سه گرفته شده است. لایه سه یکی از سه روش کدگذاری برای فشرده‌سازی صوتی است که با اعداد ۱ و ۲ و ۳ مشخص می‌شوند. این فرمت با حذف بخشی از صداهای موجود در فایل‌های موسیقی که عمدتاً خارج از محدوده شنوایی انسان یا بسیار ضعیف هستند، حجم فایل‌های صوتی را به میزان قابل توجهی پایین می‌آورد و بدین ترتیب می‌توان تعداد زیادی فایل موسیقی را روی حافظه‌های کم‌حجم پخش‌کننده‌ها جا داد. یک فایل موسیقی معمولی با این حجم تقریباً چهار تا پنج مگابایت حجم دارد.

WAV
فرمتWAV سال‌ها پیش به صورت مشترک از سوی مایکروسافت و IBM ارایه شد. این فرمت به عنوان فرمت پیش‌فرض صوتی در ویندوز ۹۵ مورد استفاده قرار گرفت و پس از گذشت چندین سال کم کم به عنوان یک استاندارد برای اصوات داخلی ویندوز (مثل همان صداهایی که در هنگام ورود و خروج از محیط ویندوز می‌شنوید) تبدیل شد.
فایل‌های WAV با پسوند wav. مشخص می‌شوند و تقریباً به ‌وسیله تمام برنامه‌های ویندوزی که امکان پخش صدا را دارند، قابل پخش هستند. بیشتر تلفن‌های همراه موجود در بازار نیز که می‌توانند فایل‌های موسیقی را پخش کنند، می‌توانند از این فرمت به عنوان زنگ‌های پیش فرض استفاده کنند.
از آنجا که این فرمت از هیچ یک از روش‌های فشرده‌سازی اطلاعات استفاده نمی‌کند، حجم فایل‌های آن بسیار بالاست و به همین دلیل برای پخش موسیقی روی تجهیزات تلفن همراه کاربردی ندارد.

WMA
Windows Media Audio یا WMA، فرمت جدیدی است که از سوی مایکروسافت ارائه شده و حجم آن تا نصف همتای MP3 خود می‌رسد.
این فرمت که در ابتدا تنها از سوی خود مایکروسافت و نرم‌افزار پخش موسیقی رسمی ویندوز یعنی Windows Media Player پشتیبانی می‌شد، امروزه از سوی بسیاری از سایت‌های موسیقی به عنوان فرمت اصلی آهنگ‌های قابل دانلود پذیرفته شده است.
کیفیت فایل‌های WMA تفاوت چندان زیادی با آهنگ MP3 ندارد و گفته می‌شود که در حجم‌های خیلی پایین (حجم‌های در حد کیلوبایت) حتی کیفیتی بالاتر از MP3 را ارایه می‌دهد.
یک فایل معمولی موسیقی با این فرمت تقریبا بین دو تا سه مگابایت حجم دارد.
بنابراین در صورتی که پخش کننده شما امکان پخش این فرمت را دارد، بهتر است تمام آهنگ‌های خود را با این فرمت ذخیره و استفاده کنید.
WMA از روش‌های فشرده‌سازی خاصی استفاده می‌کند که هیچ یک از اطلاعات صوتی را حذف نمی‌کند. این روش فشرده‌سازی به Lossless Compression شهرت دارد.
----------
فایلهای WMV مختصر کلمات Windows Media Video می‌باشد که روشی برای کدگذاری ویدیوها توسط مایکروسافت به وجود آمده است. WMV از تکنولوژی ASF یا Advanced System Format استفاده می‌کند و توسط نرم‌افزارهای M Player یا Windows Media Player در سیستم عامل‌های Windows و Macintosh قابل اجرا و دیدن هستند. WMV می‌تواند در داخل فرمت‌های ASF و AVI قرار گیرد. صدا در آن به صورت فرمت WMA ذخیره می‌شود. WMA دارای ویرایش‌های مختلفی می‌باشد که مهمترین آنها ویرایش‌های 7 و 8 و 9 می‌باشند البته ویرایش 7 و 8 براساس Mpeg4 ایجاد شده‌اند و در سازمان SMPTE ثبت شده‌اند اما ویرایش 9 که بهترین آنها می‌باشد دارای کدگذاری مخصوص به خود بوده و به صورت یک استاندارد بین‌المللی شناخته می‌شود.

OGG
یک نوع فرمت فشرده‌سازی صوتی محسوب می‌شود که از سوی مجامع طرفدار منبع‌باز (Open Source) به عنوان فرمت رقیب MP3 ارائه شده است و از آنجا که یک فرمت منبع باز است، در تجهیزات مختلف کیفیت و حجم متفاوتی دارد. برخی از شرکت‌ها از این فرمت برای پخش فایل‌های صوتی خاص دستگاه استفاده می‌کنند و با تغییر در نرخ بیت صوتی آن‌ها، صداهای منحصر به دستگاه خود را تولید می‌کنند.
فرمت ogg. به اندازه‌ای متنوع است که حتی مشخص نیست که فایل مذکور یک فایل ویدیویی، صوتی، یا متنی است! این تنوع گیج‌کننده که از ذات منبع‌باز بودن فایل سرچشمه می‌گیرد، به واسطه کدک‌هایی (Codecs) همچون Vorbis برای فایل‌های صوتی (که اغلب در پخش‌کننده‌های موسیقی استفاده می‌شود)، Theora برای فایل‌های تصویری (قابل استفاده در تلفن‌های همراه)، Speex برای فایل‌های سخنرانی و… از هم مجزا می‌شوند. فرمت‌های صوتی معمول OGG عموماً برای ذخیره کردن زنگ‌های تلفن همراه و فایل‌های صوتی کوتاه با میزان بیت بسیار پایین استفاده می‌شوند و معمولاً حجم آن‌ها در حد چند ده کیلوبایت است. تفاوت این فرمت با فرمت‌های دیگر این است که به صورت رایگان عرضه می‌شود و مورد استفاده قرار می‌گیرد و در اختیار هیچ نهاد یا شرکتی نیست.

MIDI
فرمت MIDI که نام آن از عبارت رابط دیجیتال ادوات موسیقی (Musical Instrument Digital Interface) گرفته شده است در موسیقی نیست، بلکه یک سری کد‌های دیجیتال است که هر کدام به یک نت یا ساز اختصاص دارند و با پخش پی‌درپی آن‌ها، یک فایل موسیقی بازسازی می‌شود.
به همین علت، هنگامی که این فرمت را در اینترنت جست‌وجو می‌کنید، گاهی با انبوهی از اعداد و ارقام نوشته شده مواجه می‌شوید. این‌ها همان کد‌هایی هستند که زنگ‌های موسیقایی را در تلفن‌های همراه سطح پایین بازسازی می‌کنند.
فرمت MIDI (که البته خود انواع مختلفی دارد که بر اساس تعداد آلات موسیقی قابل پخش مشخص می‌شوند، روی تمامی تلفن‌های همراه قابل پخش است. بنابراین اگر گوشی تلفن همراه شما امکان پخش مستقیم موسیقی را ندارد، می‌توانید با جست‌وجوی عبارت (نام خواننده + midi.) در گوگل، به مجموعه عظیمی از فایل‌های MIDI که عموماً حجم آن‌ها در حد چند ده کیلوبایت است، دسترسی پیدا کنید. سپس آن‌ها را دانلود نمایید و به تلفن همراه‌تان منتقل کنید.

AVI
این فرمت مخفف عبارتAudio Video Interleave  است و یکی از معمول‌ترین فرمت‌های صوتی و تصویری در تجهیزات دیجیتالی به شمار می‌رود که از سوی شرکت مایکروسافت ارایه شده است. این فایل‌ها دارای پسوند avi. هستند. وضوح آن‌ها تا 320x240 پیکسل و سرعت پخش آن‌ها حداکثر سی فریم در ثانیه است که هیچ کدام از آن‌ها برای پخش در حالت تمام صفحه (Full Frame) مناسب نیستند. اما از سوی دیگر، این فایل‌ها برای پخش به هیچ سخت‌افزار خاص و ویژه‌ای نیاز ندارند. به همین خاطر، بسیاری از تولیدکنندگان محصولات چندرسانه‌ای و حتی سازندگان دوربین‌های دیجیتال ترجیح می‌دهند برای دستیابی به بازار بزرگ‌تری از کاربران، از این فرمت به عنوان فرمت پیش فرض ضبط و پخش استفاده کنند.
----------
AVI مخفف کلمات Audio Video Interleave می‌باشد و در نوامبر 1992 توسط مایکروسافت عرضه شد و به دلیل انعطاف‌پذیری در اغلب دستگاه‌ها قابل استفاده است. همچنین در 1996 گروه Matrix Open DML توسعه‌ای در این فرمت داد که اغلب به عنوان AVI 2.0 شناخته می‌شود. به دلیل این که فرمت AVI قدیمی می‌باشد وقتی در آن از کدگذاری پیشرفته‌ای مانند Mpeg-4 استفاده می‌کنیم حجم و پروسس کار به طور غیرضروری افزایش می‌یابد. بنابراین در بعضی امور مانند اشتراک فایل مشکلاتی به وجود می‌آورد.

DivX
نام اختصاری عبارت Digital Video Express، یک فرمت جدید DVD-Rom است که از سوی چندین شرکت بزرگ فیلمسازی همچون Paramount ،Dreamworks SKG ،Disney  و Universal ارایه شده است. با استفاده از این فرمت، یک فیلم (یا هر اطلاعات دیگری) که در داخل DVD-Rom قرار می‌گیرد، تنها برای زمان محدودی (مثلاً دو روز) قابل پخش است.
بنابراین به محض این‌که DVD مذکور را در داخل دستگاه پخش قرار می‌دهید، یک شمارنده شروع به شمارش می‌کند. هر پخش‌کننده DivX امکان اتصال به خط تلفن و برقراری ارتباط با سرور اصلی شرکت پخش کننده را دارد تا بتواند اطلاعات مربوط به هزینه خدمات را دریافت کند.
تصور می‌شود، این فرمت بالاخره بتواند جایگزین فیلم‌های ویدیویی بشود؛ زیرا در کشور‌های ارایه دهنده این محصولات، دیگر نیازی به بازگرداندن فیلم اجاره شده نیست. همان‌طور که گفته شد، این فرمت جدید تنها از سوی چند شرکت ارایه می‌شود و بالطبع هنوز از سوی تمامی شرکت‌های سازنده تجهیزات پخش کننده مورد استقبال قرار نگرفته است. بنابراین اگر روی دستگاه پخش DVD شما عبارت DivX نقش بسته است، بسیار خوش‌شانس هستید.
اما فرمت DivX (دقیقاً به همین شکل نوشته شده) یک فرمت فشرده‌سازی تصویری است که بر اساس فناوری MPEG-4 بنا شده است. این روزها از این فرمت برای تبدیل و فشرده‌سازی فیلم‌های DVD استفاده می‌شود. فیلم‌های تبدیل شده دارای کیفیت قابل قبولی هستند و حجم آن‌ها بسته به میزان فشرده‌سازی متغیر است. حجم معمول برای هر فیلم DivX حدوداً به اندازه یک سی‌دی (در حدود هفتصد مگابایت است). برای تبدیل این فرمت باید از نرم‌افزارهای مخصوص آن استفاده کنیدکه در سی‌دی‌های نرم‌افزاری موجود در بازار فراوانند.
Media Player ویندوز می‌تواند با نصب یک Plugin یا وصله فرمت مخصوص این فرمت را پخش کند. این وصله در سایت مایکروسافت ارایه شده است. بنابراین اگر می‌خواهید فایل‌های DivX خودتان را روی ویندوز بدون هیچ برنامه جانبی تماشا کنید، می‌توانید این وصله را دریافت کنید.

MPEG
مخفف عبارت Moving Picture Experts Group است که به صورت M-PEG خوانده می‌شود و به گروهی از فرمت‌های استاندارد فشرده‌سازی گفته می‌شود که از سوی گروه ISO ارایه شده‌اند. این فرمت معمولا نسبت به فرمت‌های رقیب همچون AVI و QuickTime کیفیت بالاتری دارد و برای فشرده‌سازی بیشتر فریم‌های تصویر، تنها تغییرات ایجاد شده در فریم‌های پشت سر هم را ذخیره می‌کند.
در این حالت دیگر لازم نیست هر فریم به صورت جداگانه ذخیره‌سازی شود. بنابراین اگرچه این نوع فشرده‌سازی از نوع Lossy محسوب می‌شود و بخشی از اطلاعات تصویر از دست می‌رود، کاهش اطلاعات به گونه‌ای است که توسط چشم انسان قابل تشخیص نیست. سه استاندارد مهم‌تر MPEG عبارتند از:

MPEG-1: این فرمت تصاویر ویدیویی را با وضوح 350x240 پیکسل و سرعت سی فریم در ثانیه پخش می‌کند که کیفیت آن اندکی کمتر از کیفیت پخش ویدیوهای معمولی است.
----------
Mpeg-1 ترکیبی از کدگذاری و فشرده‌سازی‌های صوت و ویدیو می‌باشد. عموما از Mpeg-1 برای Video CD استفاده می‌شود و کمتر پیش می‌آید که از آن برای DVD استفاده کنند زیرا که کیفیت و سرعت انتقال داده آن برابر با نوارهای VHS است. اصولا Mpeg-1 برای انتقال دادن 5/1 مگابیت در ثانیه طراحی شده است.
با این مقدار می‌توان ویدیوهایی با کیفیت 352x240  – 97/29 فریم در ثانیه یا 325x288 و 25 فریم در ثانیه به دست آورد. از معایب بزرگ Mpeg-1 این است که تصاویر را به صورت پشت سر هم کدگذاری می‌کند و توان ترکیب پیچیده آنها را ندارد. بنابر این قابلیت فشرده‌سازی آن کم است.

MPEG-2: وضوح پخش تصاویر ویدیویی در این فرمت 720x480 و 1280x720 پیکسل با سرعت 60 فریم در ثانیه است و کیفیت صدا در آن دقیقا همان کیفیت سی‌دی صوتی است. این فرمت برای پخش روی استاندارد‌های مهم تلویزیونی همچون NTSC و حتی HDTV مناسب است و به وسیله DVD-Romها مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ زیرا حجم یک فیلم دو ساعته با این فرمت تقریباً چند گیگابایت می‌شود!
----------
Mpeg-2 استاندارد پیشرفته‌تر Mpeg-1 می‌باشد Mpeg-2 استفاده گسترده‌ای در تلویزیون‌های دیجیتال کابلی، آنتنی یا ماهواره‌ای دارد. همچنین فرمت اصلی فیلمهای DVD نیز می‌باشد. Mpeg-2 توانایی الحاق متن یا برنامه‌های راهنما برای پخش‌کننده را همراه صوت و تصویر دارد. یک فایل Mpeg-2 از چندین بخش تشکیل شده است. یک بخش آن برنامه پخش نام دارد که با توجه به پخش‌کننده اطلاعات را به طور مناسب انتقال می‌دهد. بخش دیگر Video Part نام دارد که مشابه Mpeg-1 می‌باشد با این تفاوت که توان فشرده‌سازی تصاویر به صورت ترکیبی را دارد. هم چنین Mpeg-2 قادر به انتقال اطلاعات کمتر از مگابیت در ثانیه نمی‌باشد. اطلاعات صوتی Mpeg-2 مشابه با Mpeg-1 می‌باشد با این تفاوت که به دو کانال استریو محدود نمی‌باشد و می‌تواند صوت را به صورت دالبی ذخیره کند.

MPEG-4: یک الگوریتم استاندارد برای فشرده‌سازی صدا و تصویر است که بر اساس فناوری‌های MPEG-2، MPEG-1 و Apple QuickTime بنا شده است. از این فرمت برای تصاویر ویدیویی که قرار است از یک پهنای باند باریک عبور کنند و پخش شوند (مثلاً اینترنت یا شبکه) استفاده می‌شود. این فرمت امکان ترکیب با عکس‌ و انیمیشن‌های دو بعدی و سه‌بعدی را دارد و از سال ۱۹۹۸ به عنوان فرمت استاندارد پخش اینترنتی ارایه شد.
----------
استاندارد Mpeg-4 در سال 1998 معرفی شد و کاربرد بسیاری در وب، CD، تلفن‌های تصویری و پخش تلویزیونی پیدا کرد. Mpeg-4 ترکیبی از استانداردهای Mpeg-1 و Mpeg-2 می‌باشد به علاوه چندین قابلیت دیگر از جمله: VRML برای رندر کردن تصاویر سه بعدی، شی‌گرا بودن استفاده از فرمت AAC برای صوت و غیره. به خاطر شی‌گرا بودن این استاندارد می‌توان تعیین کرد که فایل ما دارای کدام قابلیت‌ها باشد بنابراین تمامی فایلهای Mpeg-4 یکسان و تحت یک استاندارد نیستند. از دیگر مزایای Mpeg-4 این است که می‌تواند رابطه‌ای دو جانبه با کاربر برقرار کند و با توجه به نیازهای کار خواصی را فعال یا غیر فعال کند، این مزیت کاربرد بسیاری در وب و شبکه‌ها دارد.

Real Audio/Video
این فرمت که با پسوندهای (ra .ram .rm.) شناخته می‌شود، یک فرمت اختصاصی است که به شما امکان می‌دهد موسیقی‌های موجود در اینترنت را به صورت پیوسته بشنوید. به این قبیل از موسیقی‌ها Streaming Audio می‌گویند. برای گوش دادن به این فایل‌های موسیقی به نرم‌افزار Real Audio احتیاج دارید.
فرمت Real Audio از سوی شرکت RealNetworks ارایه و به صورت اختصاصی پشتیبانی می‌شود. بنابراین اگر موسیقی‌های Real را از اینترنت دریافت کرده‌اید و پخش‌کننده همراهتان، نرم‌افزار Real Audio یا نرم‌افزار پشتیبانی کننده آن را ندارد، باید قبل از انتقال فایل، به طور کلی فرمت آن را (با برنامه‌های مبدل Real به MP3 تغییر دهید. Real Audio نیز همانند MP3 از روش‌های فشرده‌سازی Loosy استفاده می‌کند که موجب حذف اطلاعات از روی فایل صوتی می‌شود.

MKV
این فرمت که در واقع یک نوع Video Director به حساب می‌آید میتواند مشتمل بر فایل ویدیویی و چند صدای مختلف و همچنین زیرنویس‌های مختلف باشد.
با توجه به گران بودن دیسک‌های بلوری و HD-DVD، فرمت‌هایی نظیر MKV می‌تواند برای دیدن این عناوین با کیفیت بالا به ما کمک کند.
بعد از این که گارد نسخه ۲ بلوری‌ها شکسته شد این امکان ایجاد شد که تمام بلوری‌ها پس از ریپ شدن و جداسازی صدا از تصویر به mpeg4 و فرمت اولیه H264 یا VC1 آن تغییر کند به H264 تحت فرمت ارجع AVI یا MPEG4 و به این ترتیب وارد قالب MKV بشود و با اضافه شدن صداهای DTS یا Dolby و Subtitle بتواند فیلم را از حجم ۵۰ گیگابایتی BlyRay با حفظ کیفیت و رزولوشن، به حجم 9 گیگابایت در رزولوشن 1080p و 4.5 گیگابایت در رزولوشن 720p برساند.
----------
MKV از واژه انگلیسی MATORASKA که از واژه روسی ماتروشکا گرفته شده، مخفف شده است.
ماتروشکا یک اسباب‌بازی بچه‌گانه به شکل تخم‌مرغ است، وقتی بازش می‌کنید می‌بینید وسطش باز یک تخم‌مرغ دیگر هست و همینطور تا 7-8 بار.
در مورد فایل‌های MKV هم همینطور، می‌توانید چندین صدا و چندین زیرنویس در داخل آن داشته باشید.
این نوع فایل از 3 دسته تشکیل شده است:
MKV : فایل‌های ویدیویی
MKA : تنها کانتینر فایل‌های صوتی
MKS : کانتینر فایل‌های زیر نویس (ساب‌تایتل)
----------
CONTAINER: به آن دسته از فایل‌ها گفته می‌شود که چند فایل و چند نوع داده همزمان در یک فایل قرار داده شده باشد مثل فایل‌های ZIP و یا DLL ویندوز. یکی از این کانتینرها ابر کانتینر MKV هست که می‌تواند بیشمار فایل صدا و یا زیر نویس را به همراه خودش در زمان اجرا داشته باشد. و البته MKV قابلیت STREAMING را هم دارد یعنی می‌توانید هنگام دانلود از اینترنت فیلم را هم نگاه کنید. یعنی نیازی به تکمیل فایل نیست و همان مقداری که دانلود شده را می‌توانید نگاه کنید.
به طور مثال در مورد عکس، تصاویر JPG این قابلیت را دارد ولی BMP این قابلیت را ندارد.

3GP
3GP یک فرمت ساده شده از Mpeg-4 می‌باشد و طوری بهینه‌سازی شده است تا مناسب پهنای باند و سایز کم باشد و عمده کاربرد آن در تلفن‌های موبایل می‌باشد. 3GP دارای دو نوع فرمت اصلی است. 3GPP که مناسب موبایل‌هایی با تکنولوژی GSM است. پسوند این فرمت 3GP است. فرمت دیگر 3GPP2 است که مناسب موبایل‌هایی با تکنولوژی CDMA است و پسوند فایلهای آن 3G2 است. اکثر موبایل‌های امروزی قادر به پخش 3GP می‌باشند، ضمن اینکه ذخیره تصاویر ویدیویی توسط دوربین‌های موبایل نیز در همین فرمت انجام می‌شود.

MOV
Quick Time یک چارچوب برای فرمت‌های مولتی‌مدیا از طرف شرکت Apple می‌باشد. Quick Time می‌تواند شامل صوت، فیلم، متن، انیمیشن‌های تعاملی و غیره باشد. در صورتی که از Quick Time برای تصاویر ویدیویی استفاده شود آن را در فایلی با پسوند MOV ذخیره می‌کنند. برای مشاهده MOV نیاز به Quick Time Player می‌باشد. از سال 1991 که اپل اولین ویرایش Quick Time را ارایه کرد تاکنون چندین ویرایش برای سیستم عامل‌های Macintosh و Windows ارایه شده است که آخرین آنها ویرایش VX می‌باشد.

SWF
SWF فرمت فایل‌های نرم‌افزار Flash می‌باشد. نرم‌افزار Flash متعلق به شرکت Adobe می‌باشد که قبل از این در اختیار شرکت Macro Media بود. اصولا SWF برای ایجاد انیمیشن‌های کم‌حجم می‌باشد که کاربرد زیادی در Web، منوی DVDها و آگهی‌های بازرگانی دارد. تفاوت عمده‌ای که SWF با دیگر فرمت‌های ویدیویی دارد این است که فرمت‌های دیگر اطلاعات تصویر را به صورت Pixel به Pixel ذخیره می‌کنند اما SWF تصاویر را به صورت فرمولهای ریاضی تعریف می‌کند و این باعث کاهش اندازه فایل می‌شود. به همین دلیل SWF بیشتر برای انیمیشن‌ها و متون کاربرد دارد.
برای مشاهده فایلهای فلش باید Plug–in آنرا نصب کرد. این Plug–in به صورت رایگان در سایت Adobe موجود می‌باشد.

VOB
VOB مخفف کلمات DVD – Video Object Base است و شامل اطلاعات ویدیویی، متن و منو برای یک DVD می‌باشد. فرمت VOB بسیار به Mpeg–2 نزدیک است به طوری که اگر پسوند فایل را از VOB به Mpeg تغییر دهیم هم‌چنان قابل استفاده و اجرا است. برای ساخت DVD با استفاده از VOB باید اطلاعات دیگری به آن اضافه شود که این کار به راحتی توسط Nero یا Roxon انجام می‌شود. در نهایت فرمت VOB قابل استفاده در تمامی سیستم‌های عامل می‌باشد.

 

 

Familiar with a variety of quality movies (released)

Read more ...

 

Familiar with a variety of quality movies (released)

CAM
These kinds of movies usually are recorded by a digital video camera in America cinema hall. Sometimes a tripod to steady the camera is in place, but often can not use a tripod and camera shake during movie is keenly felt. Even sometimes the camera is fixed seating and part of the movie is filmed from another angle! These films are usually Crop and when the text is displayed on the screen, this mode is specified (eg, distal half of the post). Sound through the microphone, camera, and especially in comedies, laughter can be heard. This release is mostly sound and picture quality is very low, but sometimes the empty theater, the sound will be recorded Mfhvmtry. One or two days after the release of the movie takes place on the grid.

TeleSync (TS)
The release of this kind of image quality was almost like CAM, but its sound is recorded from an external source (the source is usually Headphone Jack in the chair for people with poor hearing in Synmahast). If the camera to direct sound recorders lot of background noise in the environment, the quality will not be accepted.

TeleCine or TC
A "chest trap" Positive movies on tape (the tape cinematography, film) creates a digital copy. Of Sound and picture should be very good, but depending on individual skill sets TeleCine the device works normally fluctuates qualities. In this release, Aspect Ratio (Aspect Ratio) is absolutely correct (and Movie Crop drawn or not). TC should not be confused with TimeCode stands. TimeCode counter when cornered seen some movies.

Screener


Or SCR
Usually before general release movies, a copy of the film on VHS tapes to video stores or malls for promotional use or review a movie is sent. The aspect ratio (Aspect Ration) films has been 4:3 (full screen). One problem with this type of release warning that is printed on the film. This message contains copyrighted film, and the pursuit of illegal copying of the film. This message is usually specified intervals and are shown for a few seconds (in cases where there is a movie the whole time). Depending on the quality and efficiency of the tools used to prepare a version of SCR, the film may be a very good quality (A copy of the version of the Master) or have a very poor quality. Transferred to VCD or SVCD movies come up and placed on the network.

DVD-Screener or DVDSCR
This release features Screener is similar, but the point is that in two or three years, a preview version of the DVD (but without the addition of a DVD Pshtshnhha etc) are provided. Often this type of message or warning Ticker copyright exists. SVCD or DivX or Xvid DVDSCR often be converted and then placed on the grid.

DVD-Rip
A copy of the final DVD version that is offered to the market. It is usually a small distance from the end of the movie released in cinemas, on the Internet, is released. Most DVD-Rip DivX or Xvid conversion to be offered.

R5
R5 is an acronym for Region 5. You know that releasing DVD in the world, the whole world is divided into zones 5-6. For example, Region 1 includes countries in North America, Region 2 includes Europe, the Middle East and so on. Region 5 also includes Russia and Eastern European countries. Rating is a difference in DVD in different areas, such as scenes of violence or Nudity in the Middle East region are removed. Another difference is the language of film and DVD subtitle language. A few weeks earlier in DVD Region 5 ever come to market (because in this region of the world does not generally coincide with the cinema release). So in terms of image quality as a DVD-Rip R5, but the language is not English DVD Region 5, the release R5 English voice from an external source and sink are on film.

VHS-Rip
Usually, sports videos, films and movies PORN Askytsvary will enter the market on VHS tape. This release is the digital version of the VHS tapes.

TV-Rip
Various episodes of the TV series that will capture devices, DVD, satellite or cable network America. In some films, like the WWE Championship (or Debut!) At the end of each episode, interviews, Pshtshnhha and informal events are also displayed. Words PDTV the link to the show is very much observed. PDTV through a digital capture card are received and stored in the computer directly, we usually have the best quality. This release is also available as SVCD, and Divx / Xvid is found.

WorkPrint or WP
This release is a copy of the film that it is not over yet, the Post Production. In this kind of music and sounds may not be available in some scene or picture quality from excellent to very poor range. With the final version of WP are very different (eg WP versions movie Men in Black 2, instead of all the monsters, the actor is dressed all in blue). This release is only for those who do not have the patience to wait for the full version movies or thirsty particular movie.

Divx Re-Enc
The resulting films actually become original VCD movie files down to size (150 to 250 megabytes) of type Divx / Xvid are. Links to this release generally looking like Film.Name.Group.1of2 seen on the forum. Divx Re-Enc two celebrities who are prepared and broadcast networks are SMR and TND. This release is basically worth downloading, unless you have a low volume, but the video quality may not be insisted.

Watermarks
Many films that spread through networks bloggers East Asia (the Asian Silvers or PDVD known) started drawing in one corner, the name of the group responsible for the illegal purchase and distribution of films as a word or a phrase is inserted. Globe's famous phrase that appears in the corner of most TV-Rip Rylyz·hay.

Or BD-Rip BluRay DVD Rip
wrong.
                             

Familiar with a variety of templates

VCD
 
A template-based compression and VCD MPEG1 1150 Kbps Constant Bitrate (kbps) and has a resolution of 352x240 points. VCD mostly for lower quality transfers Rylyz·hay
(Screener, TC, TS, CAM) is used for the whole movie and could not find a smaller number of longer fit the movie on one disc. The VCD and SVCD as well, based on scheduled hours are now just one 80 minute VCD movies fit on a 700 MB CD.

Super VCD or SVCD
 
Compression algorithm is based on MEPG2 SVCD format (such as DVD) and a variable rate of up to 2500 Kbps Bitrate (kbps) is. But this is the picture resolution 480x480 format during playback (by computer or device, DVD-Player) aspect ratio to 4:3 will become (and have a resolution of 480x480 square image gives us the ratio of length to a TV or Monitor 1.33 is the ordinary rectangle). Considering Variable Bitrate Rate, Time SVCD movies can fit on a CD is different and is typically 35 to 60 minutes of SVCD movie takes place on a CD. To achieve better quality SVCD, when Encode video mother Multiple-Pass Method is used. This method takes longer, but the result is a film with less volume and better quality.

XVCD / XSVCD
Sometimes VCD and SVCD are standard templates do not follow the rules and principles. Resolution and Bitrate of any of them may be different than the standard values. These types of movies, usually computer easily displayed are but instruments Player Disc (DVD Player s) responses differently than they have (eg, devices, Philips them without a problem player, but most devices, Sony only voice these films are broadcast). This format is commonly used by people who have no intention of releasing and distributing online videos and movies for personal archiving want.

Divx / Xvid
 
Divx (read: Dave X Not Dayvayks!) Is a format designed for multimedia platforms. Divx two coding systems, the High Motion Low Motion and other uses. Until two years ago, there were only Low Motion Coding, and if you look at the years before the movies Divx movies, Drama, Romance and action scenes that have not been many, were of acceptable quality, but at the same time, action films have scenes The camera moves too fast and they were stuck in Divx quality would drop dramatically. The end of 2004 and the coming Divx v5, High Motion coding can solve this problem. A method known as SBC or Smart Bitrate Control in the version used in video coding, while the mother, depending on the scene, coding system can switch between the two modes Low Motion or High Motion. These terms and conditions are Anamorphic Bitrate and resolution values ​​change and are the preferred choice. What is the difference between DivX and Xvid? Not bad to know, Xvid format is original and older (although now Shdhtr DivX is known).is created. Also Divx settings to select Bitrate, Resolution, MultiPass Enconding and are very limited. Recently companies DVDPlayer also benefits form (sharp decrease file size without much loss of video quality compared to DVD) have discovered in their products as well as DivX and Xvid support.

CVD
CVD is a combination of VCD and SVCD formats, and is generally supported by most devices, DVD-Player. This format MPEG2 coding and similar Bitrate SVCD converter, but its resolution is 352x480 points. Currently no group of films not released in this format.

DVD-R
DVD stands for Digital Versatile Disc (ie, Digital Versatile Disk). Surely you are ever faced with a variety of DVDs. Eg: DVD-R, DVD + R, DVD-RAM and DVD-RW or Mini-DVD.
What we see all over in the Iranian market and are dealing with it is a DVD + R and DVD-R. Not bad to know these two are not structurally no different. The main theme of the DVD manufacturers to fight back in the mid 90s. Companies, Panasonic, Toshiba, Apple, Hitachi, NEC, Pioneer, Samsung and Sharp will support DVD-R, while the companies Philips, Sony, Hewlett Packard, Bell, Ricoh, Yamaha and other manufacturers of DVD + R DVD support . (Fights only for the registered product name is!). DVD movie compression format MPEG2 (such as SVCD), but are they the standard resolution of 720x480 dots Bitrate rates varying from 2 to 10 megabits per second (Mbps) respectively. One advantage to select DVD subtitle languages ​​and even language film dubbed in some of them. Pshtshnhhay are many DVD movies or propaganda films, and sometimes other related Music Video footage is included. Do you remember the early arrival of the DVD market, including a discussion of the choice of perspective view (Viewing Angle) was in the DVD, but not bad except in a handful of films, did not know this happened to me and forgotten.

Blu-Ray
Two Sony and Philips in 2002 after working for a long time in the making, optical disks, a new technology based on blue laser beams working, Blu-Ray and HD-DVD is named.
By the format can be viewed on a blu-ray disc edge information with a volume of 23.3, 25 and 27 GB and nearly 4 hours of video format (High-definition (HDTV or 13 hours of video formats (Standard-definition (SDTV

Benefits of Blu-Ray discs
One big difference between Blu-Ray technology with other technologies, the thickness of the plastic layer of the optical disc used. DVD and HD-DVD disks typical thickness of this layer is about 0.6 mm (600 micro) that is covered by a polymer layer and side. If the Blu-Ray disc is only about 0.1 mm thickness of this layer is very thin, is covered by the sub-layers. As a result, the thin layer Blu-Ray discs
 
One. Spreading and scattering of laser radiation will be less
DVD and HD-DVD are compared.

Disadvantages of Blu-Ray discs
The reduced thickness of the disk increases in capacity Blu-Ray discs are the factors causing the problems is:

Second.'s Another defects Blu-Ray disc drive, which is close to the lens, causing the lens in the drive. Because if they suddenly hit a drive is inserted, causing contact between the disc and the disc drive lens will work on will interfere.
 
Another new format called HD DVD Toshiba developed by the company's main competitor is the blu-ray. This format can only equal volume of 15 GB on a single disc can store an edge that is less than the blu-ray.
Blu-ray is expected to soon be able to transfer single VCR and DVD recording formats your HDTV and HD movies to introduce a standard PC format.

HD-Rip
The quality of the original DVD with professional equipment and dimensions of HD recording. 720p or 1080p

Familiar with a variety of audio and video formats

MP3
The main music formats playable on mobile players, MP3. 's. The format is as popular and major formats of music on the Internet has been used for years as an international standard in music of all software and services accepted. Name The name of the MP3 file type MPEG audio layer is Tuesday. Coding method for compressing voice Tuesday as one of three layers that are marked with the numbers 1, 2 and 3. A typical music file with the size of about four to five megabytes in size.

WAV
WAV format from Microsoft and IBM for many years jointly presented. This format as the default audio format used in Windows 95 and then slowly over many years as an internal standard Windows sounds (like the sound you hear when entering and leaving the Windows environment) became.
WAV file extension wav. Are specified by nearly all Windows applications that enable sound, they are playable. Most mobile phones on the market that can play music files, you can use this format as the default ringtones.


WMA
 
Windows Media Audio, or WMA, which is a new format introduced by Microsoft and its volume reaches half its MP3 counterpart.
The format that the first official single from your Microsoft Windows ie Windows Media Player supports playback software used today by many music sites to download songs has been accepted as the original format.
WMA files to MP3 songs is not much difference in quality and it is said that the volume is too low (too much volume in kilobytes) provide even higher quality than MP3.
A typical music file in the format of almost two to three megabytes in size.

WMA uses a compression method that does not remove any of the audio information. This compression method is known to Lossless Compression.
----------
WMV files are Windows Media Video concise words, there is a way to encode videos by Microsoft. Advanced System Format WMV or ASF uses technology and software, M Player or Windows Media Player on Windows and Macintosh operating systems are applicable and see. WMV ASF and AVI formats can be placed inside. The sound is stored in WMA format.It is.

OGG
An audio compression format is supported by the open source community (Open Source) as a competitor to MP3 format is provided as an open source format, quality and size is different in different devices. Some companies use this format for playing audio files from a specific device and changing the audio bit rate, the sounds they produce are unique to your device.
Format ogg. Varied enough that even though it is not clear that the file is a video, audio, or text! Confusing the open source nature of this diversity comes from the file, due to Kdkhayy (Codecs) as Vorbis audio files (which are often used in music players), Theora for video files (can be used in mobile phones), Speex speech files and , ... are separated. Normally OGG audio formats typically store mobile ringtones and audio at very low bit rates using short, usually a few tens of kilobytes in size they are. This format is different from other formats to be used free of charge and available to any business entity or not.

MIDI 


  


  


   


ارسال نظر در " انواع فرمت ها ویدئو "

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی